"Najwybitniejsi Naukowcy. Kopernik. Centrum wszechświata" - niełatwa droga do rewolucyjnego odkrycia

 


W serii "Najwybitniejsi Naukowcy" znajdziemy portrety wybitnych osób, których dokonania zmieniły losy świata, wytyczyły nowe drogi. Niniejszy tytuł jest już dziesiątym wydanym przez Egmont w tej serii. W tym gronie jest już Polka - Maria Curie-Skłodowska, więc dzięki nowej pozycji osoby polskiej narodowości stanowią już jedną piątą!:) Po tę nową komiksową biografię warto sięgnąć także z okazji rocznicy - w tym roku mija 550 lat od urodzin Kopernika, zatem obecny rok ogłoszony został rokiem tego wielkiego astronoma. Choć dodajmy - warto poznać jego życie i dokonania, bo to niezwykle ciekawa historia.

Najczęściej kojarzymy Mikołaja Kopernika jednoznacznie - to wielki astronom, który "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię". Ale choć obserwowanie nieba było jego największą pasją, to miał wiele innych zainteresowań, zdobył wszechstronne wykształcenie, a dzięki swoim działaniom był szanowany i ceniony przez współczesnych mu i potomnych. 

Warto dodać, że nie wszystkie jego teorie od razu zyskiwały zwolenników... Jako duchowny był podległy władzy zwierzchniej, nie zawsze przychylnie patrzącej na rewolucyjne teorie dotyczące budowy wszechświata czy... tolerancji religijnej. A jednak przezwyciężając trudności i dążąc do zaznajomienia innych z prawdziwym obrazem rzeczywistości zdołał Kopernik dzięki wsparciu bliskich mu osób opublikować rewolucyjne dzieło "O obrotach sfer niebieskich". 

Ta niewielka publikacja zaznajamia nas z barwnymi kolejami życia polskiego astronoma. Poznajemy jego rodzinę, okoliczności, które sprawiły, że mógł podjąć naukę - w kraju i za granicą. Nie była to wówczas tak łatwa i oczywista sprawa, ale żądza wiedzy dopingowała młodego człowieka do szukania sposobów na realizację marzeń. 

Poznamy też istotę teorii Kopernika i to, w jaki sposób doszedł do swoich ustaleń. Dzięki ilustracjom dowiemy się, jak żyli ludzie na przełomie piętnastego i szesnastego wieku, są one także obrazowym wsparciem tłumaczącym odkrycia tytułowego bohatera.

Polecamy lekturę tej oryginalnej opowieści nawet młodym czytelnikom - jest ona tak klarownie i ciekawie napisana, że będzie z pewnością dobrym źródłem wiedzy.

Katarzyna i Młodsza 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Egmont."Najwybitniejsi Naukowcy. Kopernik. Centrum wszechświata" 

Scenarzysta: Jordi Bayarri 

Ilustrator: Jordi Bayarri 

Wydawnictwo: Egmont

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 48

Format: 20,5x14,5 cm

ISBN 978-83-281-5684-5

Komentarze