"Skwaszone Winogrono. Smaczna Banda i emocje" - nie zapiekać się w gniewie...

 


Wspominałam pisząc o innych tytułach z tej serii, że to znakomite pozycje i dla starszych odbiorców - i właśnie dla nich mające szczególnie cenne przesłanie. Tak było z "Wzorowym Jajem" i podobnie rzecz się ma w przypadku niniejszego tytułu. Oczywiście i najmłodsi doświadczają podobnych emocji jak tytułowe Wingorono, zatem korzyść z lektury będzie obopólna - i dla czytających dorosłych, i dla słuchających maluchów. 

Na ogół dziecięce humorki są raczej krótkotrwałe - poranek witają skwaszoną miną, ale już po godzinie bawią się w najlepsze. Potrafią pokłócić się "na śmierć i życie", a za chwilę padają deklaracje o największej przyjaźni skierowane do niedawnego "wroga". Ale zdarza się nastrój typu "na złość mamie odmrożę sobie uszy" - choć puszczenie win w niepamięć przyniosłoby pozytywny efekt, to mały obrażalski nie przyjmuje żadnych wyjaśnień, nie godzi się na żadne ustępstwa. Z determinację obnosi skwaszoną minę i torpeduje wszelkie próby porozumienia. 

Takie właśnie jest Skwaszone Winogrono. Zawód ze strony przyjaciół sprawił, że wykopało topór wojenny, postanowiło być nieszczęśliwe i nic nie zmieni jego postawy. Chociaż... Niezupełnie! Jest szansa, a pojawia się w zaskakujący sposób, bo okazuje się, że nikt nie lubi być niesprawiedliwie traktowany i pochopnie oceniany. Taka sytuacja sprawia, że Skwaszone Winogrono zaczyna analizować swoje postępowanie. To korzystna okoliczność, że cechuje je także pewna refleksyjność, umiejętność samooceny. Co więcej, pewnie "drobny" fakt sprawia, że i powód nadąsania ma teraz inny wymiar.

Motywująca do zmiany opowieść pokazuje, że lepiej niż skwaszona mina pasuje - do każdego, prawda? - otwartość, zrozumienie, empatia, tolerancja. Sympatyczna historia jest lekarstwem na poważne i długotrwałe obrażanie się, ale też i na małe humorki psujące nastrój całej grupie przedszkolnej czy całej rodzinie. 

Tak jak i pozostałe tytuły z serii "Smaczna Banda i emocje", tak i tę książkę ilustrował Pete Oswald. Jego Winogrono ma przebogatą mimikę, a patenty na oddanie uczuć bohatera są wprost genialne. Uwielbiamy tę serię i polecamy każdemu!

Katarzyna i MłodszaZa egzemplarz dziękujemy Wydawnictwu Harper Kids
"Skwaszone Winogrono"

Autor: Jory John 

Ilustrator: Pete Oswald

Wydawnictwo: Harper Kids

Oprawa: twarda

Liczba stron: 32

Format: 21,5x26 cm

ISBN 978-83-276-8065-5

Komentarze