"Leśne wędrówki" - zaproszenie do poznawania przyrody

 


Jak to jest z tymi leśnymi zwierzętami? Czy są dzikie, płochliwe, nieufne i trudno je zobaczyć, bo skrzętnie chowają się słysząc najmniejszy hałas? A co z doniesieniami o dzikach, jeleniach, łosiach odwiedzających parki, osiedla? O niedźwiedziach buszujących w koszach z odpadkami? Na pewno różnie, ale las to wciąż dom lisów, saren, borsuków, rozmaitych ssaków, ptaków, gadów, płazów i owadów. A my pojawiając się w czyimś domu, winniśmy zachowywać się z szacunkiem wobec gospodarzy. 

Książka Marii Dunin Wąsowicz napisana została dobrych parę lat temu, to pierwsze wydanie pamiętam z mojego dzieciństwa i obok "Otwórz okienko" Heleny Bachlerowej ten tytuł był moim ulubionym. Z pewnością niebagatelną rolę odgrywała "interaktywność". Dziś książek z dźwiękami, gadżetami, przeróżnymi dodatkami jest mnóstwo, ale nie wątpię, że "Leśne wędrówki" zachwycą i współczesnych małych odbiorców. 

Wyjątkowość tej pozycji wynika zarówno z treści, jak i pięknej strony wizualnej autorstwa Elżbiety Wasiuczyńskiej. Otwierając tę książkę wkraczamy w urokliwy, przepiękny świat. Leśne zakątki zostały odmalowane w zachwycający sposób. Patrzymy i widzimy: las jak żywy, bogactwo rośliny, piękne miejsca, format pasujący do małych rączek - efekt może być tylko jeden - wyruszycie niebawem do lasu!

Czy spotkacie te wszystkie zwierzęta, o których tak ciekawie opowiada nam autorka? Pewnie nie, ale być może kogoś z leśnych mieszkańców uda się Wam napotkać, a dzięki sugestiom zawartym na stronach tej pozycji nikt nie będzie miał wątpliwości, jak się w takiej sytuacji zachować. To i przyrodnicza, i proekologiczna publikacja, bo informacji na ten temat nigdy za wiele. Wciąż pojawiają się informacje od leśników o małych sarenkach zabranych przekazanych przez troskliwych, ale nieświadomych spacerowiczów, którzy chcąc pomóc zaszkodzili... Zdecydowanie w przypadku leśnych mieszkańców najlepszym wyjściem jest zachowanie dystansu!

Jak zatem poznać te zwierzęta lepiej? Pięknie opowiada o nich Maria Dunin-Wąsowicz. Jej spostrzeżenia kierowane bezpośrednio do czytelników to jakby rozmowa z przyjaznym mentorem, obeznanym w temacie przewodnikiem, który zwróci uwagę na rozmaite ciekawe kwestie, ale też ustrzeże nas przed popełnieniem błędu. 

No i wreszcie dobra rada - owszem, można wypożyczyć tę książkę z biblioteki, ale najprzyjemniej jest mieć własny egzemplarz, bo wtedy w pełni docenimy walory tej pozycji. Na jej końcu znajdziemy strony z wizerunkami zwierząt do wycięcia, uzupełnienia odczytywanych opowieści, do edukującej zabawy. 

Przepiękne zaproszenie do lasu, skorzystajcie koniecznie!

Polecam
Katarzyna"Leśne wędrówki"

Autorka: Maria Dunin-Wąsowicz
Ilustratorka: Elżbieta Wasiuczyńska

Wydawnictwo: Muchomor

Oprawa: twarda

Liczba stron: 31
Format: 25x22 cm

ISBN 978-83-65650-28-3


Komentarze