"Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych" - pomysły na niejedne wakacje!

 


Trudno nam się zdecydować, co bardziej nas zachwyca - urocze ilustracje autorstwa Oli Krzanowskiej, ciekawe teksty Barbary Gwaryluk i Pawła Skawińskiego, czy też samo miejsce, tak wyjątkowe, pełne pięknych zakątków? Uznajmy, że połączenie jest wprost idealne! Dla mnie góry to najwspanialszy kierunek wypraw, ale jako że tak daleko od nich mieszkamy, trzeba takie wyjazdy dobrze zaplanować.

Z pomocą przychodzi przewodnik - i to nie lada jaki! Pięknie ilustrowana pozycja Wydawnictwa Literackiego to drugie "górskie" - po "Tatrach" (za rysunki w tej książce odpowiada z kolei Adam Pękalski) - wspaniałe kompendium zawierające propozycje wycieczek, opisy przyrodniczych atrakcji, fauny, flory, ale też zabytków, zwyczajów, tradycji. Dodajmy do tego niezwykle działające na wyobraźnię legendy, nieco informacji z dziedziny kulinariów, historyczne i geograficzne ciekawostki - i już możecie być pewni, że macie w rękach cenną inspirację do wielu podróżniczych wypraw.

Na wyklejce zobaczyć możemy dokładną lokalizację terenów, o których dowiemy się więcej ze stron przewodnika. A potem już wkraczamy w ten ciekawy, pełen rozmaitych nietuzinkowych miejsc, świat. Niezależnie od tego, czy jesteście zapalonymi turystami, którzy lubią długie wędrówki, czy kochacie jazdę rowerem, czy lubicie historię czy legendarne opowieści, jesteście miłośnikami ptaków czy kuchni;) - w regionie opisanym w tym "Przewodniku dla dużych i małych" znajdziecie coś dla siebie! Nie mamy też wątpliwości, że studiując kolejne strony,  nabierzecie ochoty, by poznać coś, co poza Wasze pasje wykracza. 

Przyznam, że kolejnictwo to raczej domena taty dziewczynek, ale opisy skansenu taboru kolejowego w Chabówce, Luxtorpedy i opowieść uciekającym pociągu podziały na wyobraźnię - i wzbogaciły wiedzę. Na ogół jeden temat, jedno miejsce jest na dwóch sąsiadujących stronach przedstawione, do tego są tu oczywiście ilustracje, ale w tekstach przemycono sporo wiedzy i tak sympatycznie została ona ujęta, że zapewne słuchając opowieści przewodników - gdy już się w góry wybierzemy - wiele kwestii będzie dla nas znanych. 

Przewodnik kierowany jest i do dorosłych, i do najmłodszych odbiorców. Tych drugich z pewnością ucieszą zabawne ilustracje, wzbogacone o komiksowe dymki z humorystycznymi tekstami. Ale na rysunkach są też przedstawione rozmaite informacje, choćby o wyglądzie domu bobrów, o różnicach między jeleniem i sarną, są mapy, portrety ptaków, rośliny, elementy zdobnicze tradycyjnych budowli podhalańskich. Zobaczymy też postacie autorów przemierzających wspólnie urokliwe zakątki Podhala, Orawy, Spiszu, Pienin...

Fantastyczna pozycja i niezwykle wzbogacająca naszą wiedzę! W tym roku już byłyśmy z dziewczynami w górach, zatem taka lektura to wspaniały wirtualny powrót w te nasze ukochane zakątki. I w tej roli także znakomicie się sprawdza!

Polecam!
KatarzynaKomentarze