"Jak powstaje dorosły. Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć więcej" - klarownie o ważnych sprawach

 Mogłoby się wydawać, że to temat nieco odległy, jeśli myślimy o odbiorcach cyklu "Akademia Mądrego Dziecka". Ta seria dla czytelników 7+ ma ważny cel - przedstawić ciekawym świata młodym odbiorcom, często już samodzielnie czytającym, rzeczowy obraz spraw, które są ważne, intrygujące, o które pytają dorosłych. Dojrzewanie jest wszak "tuż za progiem", bo jak czytamy w książce "Jak powstaje dorosły", może się ono zacząć już w wieku ośmiu lat. Ale też i po czternastym roku życia - więc nie ma powodów do obaw, dlaczego to już albo czemu jeszcze nie - to kwestia indywidualna, a jednocześnie wiele elementów tego dojrzewania to sprawy jednakowe dla każdego: zmiana wyglądu ciała, rozmaite nastroje, różne reakcje. Warto przygotować się mentalnie do tego ważnego etapu w życiu i "oswoić" temat.

A co znajdziemy na stronach tej pozycji? Klarowne odpowiedzi na wszelkie pytania, które się mogą pojawić - młodzi odbiorcy dowiedzą się, co oznacza płeć i dlaczego nie każdy identyfikuje się z jedną z dwóch płci. Temat główny to dojrzewanie, a przebiega ono i w sposób widoczny gołym okiem, ale też i dojrzewamy wewnętrznie. Oba aspekty zostały jasno przedstawione. Dlaczego nasze ciało się zmienia? Jak się zmienia? Czemu mamy różne nastroje, tak zmienne, często nieprzewidywalne? 

Są i takie proste, praktyczne rady dotyczące higieny, która ważna jest zawsze, a w tym czasie szczególnie. Choć pozycja niedługa, to znalazło się tu też miejsce na niezwykle ważny temat, jeszcze do niedawna w poradnikach dotyczących dojrzewania raczej nieobecny. Chodzi o bezpieczeństwo w sieci, o rozmaite zachowania, które mogą być ryzykowne lub które mogą niepokoić. Autorka radzi, jak postąpić w takiej  sytuacji, odsyła też do zaufanych osób z otoczenia młodego człowieka. 

Jeszcze jedna ważna kwestia dotycząca tej pozycji, to przekaz wynikający ze strony wizualnej - młodzież pokazana na ilustracjach spędza czas wspólnie, w gronie przyjaciół, bardzo często aktywnie, zatem zobaczymy rozmaite dyscypliny sportowe, gry, zabawy, aktywności. Laptop pojawia się w czytelnym kontekście - młodzi ludzie będą wspólnie oglądać film. Dojrzewanie to czas bycia razem, a nie bycia "w sieci".

Książka Rachel Greener i Clare Owen ma na okładce dopisek: "Ciałopozytywny przewodnik po dojrzewaniu", dlatego i w tekście, i na ilustracjach znajdziemy informacje, które pokazują naszą różnorodność - to krzepiący obraz i bardzo istotna kwestia, gdyż nastolatki często mają zaburzoną wizję własnej osoby, poczucie "niepasowania", więc warto zawczasu uprzedzać takie nastroje, takie podejście do rzeczywistości. 

Na ilustracjach widzimy zatem osoby o różnej tuszy, figurze, z niepełnosprawnościami. Nie są to wyidealizowane portrety, zatem są i piegi, zmiany na skórze, bielactwo, widzimy naturalne owłosienie, które nie wszyscy przecież usuwają. Taki prawdziwy obraz i krzepiący sygnał wysłany do odbiorców: jesteś ok taki, jaki jesteś.

Polecam
Katarzyna 


Za egzemplarz dziękujemy Wydawnictwu Harper Kids


"Jak powstaje dorosły. Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć więcej"
Autorka: Rachel Greener
Ilustratorka: Clare Owen 
Wydawnictwo: Harper Kids
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Format: 28x23 cm
ISBN: 978-83-276-8655-8
Komentarze