"Cuda nad Rospudą" - ludowe bajanie w przepięknej formie

 


Tych bajek z pewnością jeszcze nie znacie! Zatem jeśli ludowość, folklor, tradycyjna kultura są Wam bliskie - koniecznie sięgnijcie po "Cuda nad Rospudą"! 

Choć wabików może być więcej - niektórych skusi nazwisko autorki:) Pani "od skarpetek", które tak pokochali najmłodsi, to można by powiedzieć, że wręcz firma;) Rodzice w ciemno kupują kolejne publikacje autorstwa Justyny Bednarek. Tym razem wprawdzie historie nie powstały w głowie lubianej pisarki, ale dzięki jej talentowi zyskały urokliwą formę. 

Kolejny ceniony twórca, który maczał palce w powstaniu tej pozycji, to Maciej Szymanowicz. Jego charakterystyczna kreska jest doskonale rozpoznawalne. Kto lubi jego prace, ten dzięki tej książce będzie miał sposobność obcować z wieloma ilustracjami - pięknymi przedstawieniami zwierząt, krajobrazów, z obrazowymi wizerunkami bohaterów, które od razu zdradzają ich cechy, usposobienie. Kolorowy świat opowieści przeniesiony w warstwę wizualna to zachwycające dopełnienie historii.

Ujmują i same bajki - są wzruszające, pełne emocji, pokazują niełatwe losy mieszkańców wsi, ich starania, troski, radości. Bohaterowie budzą sympatię: sprytna dziewczyna opędzająca się od zalotników wymyśla nietuzinkową próbę, która dowiedzie, że nie są jej godni. Dzielny Wasyl nie ulęknie się wilka, a nawet stada tych groźnych zwierząt! Odważny Dżemil nawet ze złym duchem sobie poradzi, a jego fortel godny jest Odyseusza;) 

Prócz bajek są i piosenki - i naprawdę je usłyszycie, a to za sprawą kodów QR, które odsyłają nas do nagrań na stronie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictw Wsi. Tam też - dla wielbicieli wersji audio - nie lada gratka, bo usłyszeć można oryginalne bajki opowiedziane przez tych, którzy się tymi zasłyszanymi, zapamiętanymi opowieściami podzielili. 

Pozycja jest pięknie wydana - wyklejka nawiązująca do stylu haftów tworzonych na tym terenie, piękna zakładka-tasiemka. A na końcu książki jest jeszcze przesympatyczny dodatek: gra planszowa, która przybliża kulturę, tradycje i zabytki Podlasia i Suwalszczyzny. 

Gorąco polecam! 

Katarzyna "Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe. Podlasie i Suwalszczyzna"

Opracowała: Justyna Bednarek

Zilustrował: Maciej Szymanowicz

Wydawnictwo: NIKiDW

Oprawa: twarda

Liczba stron: 90Komentarze