"Nauka z komiksem. Miasta przyszłości. Zasoby naszej planety. Tom 1" - zacznijmy zmiany od nas samych!

 


W popularnym serialu najmłodsi uczniowie byli przerażeni informacjami o katastrofie ekologicznej, która nas czeka, jeśli nie zmienimy naszego sposobu życia (jedna z małych bohaterek doznała ataku paniki), ale czy nie powinniśmy jednak i najmłodszym ważnych treści przekazywać, uczulać ich na sprawy, na które mimo młodego wieku także mają pewien wpływ? Często to właśnie nasze pociechy stają się motorem zmian naszych nawyków...

"Nauka z komiksem" to seria podejmująca rozmaite tematy. Tomy, które ukazały się wcześniej, mówią o przeszłości naszej planety, o naszej galaktyce, poruszają kwestie związane z genetyką i ewolucją. Te ostatnie kwestie pojawią się i w niniejszym tytule, ale tematyka komiksu jest bliższa chyba każdemu: sprawy ekologii, zrównoważonego rozwoju, wyczerpywania się zasobów planety dotyczą wszystkich, ważą na losach każdego. 

Seria "Nauka z komiksem" zjednuje najmłodszych koncepcją - ważne tematy są wprowadzane w komiksowej historyjce z udziałem ulubionych bohaterów. Tym razem są to sympatyczne postacie ze "Zwierzogrodu". Dzięki temu wyborowi autorzy mogą przybliżyć życie na wsi, tematykę związaną z rolnictwem. Wszak rodzina króliczki Judy mieszka w Szarakówku i uprawia marchew. Jednak i w tej niewielkiej miejscowości zaszły zmiany...

Lokalizacja całej tej historii pozwala na poruszenie kwestii uprawy roli, stosowanych metod zwiększania upraw, monokultur, które mają negatywny wpływ na środowisko. Modny trend przenoszenia się z dużych miast w mniej uprzemysłowione regiony także znalazł tu swoje miejsce. 

Policyjny duet na urlopie - Judy i Nick - nie tylko spędzają beztrosko czas w gronie rodziny i przyjaciół. Niepokojące zdarzenie każe im rozpocząć prywatne śledztwo... I ta sprawa pociąga za sobą istotne dla nas wszystkich tematy związane z naszym otoczeniem - kwestia segregacji odpadów, recyklingu, rozsądnego korzystania z zasobów zasygnalizowana w przygodach bohaterów została w klarownym omówieniu, które następuje po porcji komiksowych rysunków, obrazowo przedstawiona. 

Przygody bohaterów znanych z popularnego filmu są jego udaną kontynuacją. Judy jest zaangażowana, ofiarna, odważna. Nick wspiera ją w każdej sytuacji, choć - o dziwo;) - w gronie królików czuje się nieco niepewnie. Przywołane tematy związane z ekologią i dbaniem o zasoby naszej planety naturalnie wynikają z wydarzeń pokazanych w komiksie. To sprawia, że poważniejsze treści, które się z nim przeplatają, są cennym dopełnieniem. 

Warto sięgnąć po ten tytuł i wspólnie zacząć działać na rzecz dobrych zmian w naszym traktowaniu środowiska!

Polecam
Katarzyna 


Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Egmont."Nauka z komiksem. Miasta przyszłości. Zasoby naszej planety. Tom 1"

  • Scenarzyści: Edwige PezzulliJacopo OlivieriFrancesca De Filippi

  • Ilustratorzy: Sara StorinoEmilio UrbanoDenise ShimabukuroAndrea GreppiBenedetta BaroneMarino GentileBlasco PisapiaMarco Palazzolo

  • Wydawnictwo: Egmont
  • Oprawa: miękka
  • Liczba stron: 64
Format: 21,5x29 cm
ISBN: 978-83-281-6413-0

Komentarze