"Ja i inni" - dostrzec to, co ważne

 Oczywista konstatacja, że każdy jest inny, może budzić sprzeciw - bo wiele spraw, cech, rzeczy nas łączy. Ale też jest to sprawa oczywista - w grupie przedszkolnej nie ma dwojga identycznych dzieci, w całym przedszkolu czy szkole także, ba - nawet bliźniacy się różnią: odrobinę wyglądem, upodobaniami, umiejętnościami, zainteresowaniami. 

Ta odmienność ciekawi - jak to jest: być kimś innym? Mieszkać w domu, a nie w bloku, na wsi, a nie w mieście, mieć sześcioro rodzeństwa lub być jedynakiem? Różnią nas też te "wewnętrzne", bardziej osobiste kwestie: ktoś jest uczulony na pyłki, ktoś uwielbia koty, ktoś jest dobrym sportowcem, duszą towarzystwa, pięknie śpiewa, inna osoba jest marzycielem, samotnikiem, ma niesamowitą wyobraźnię...

Rozmaite różnice dostrzeżemy czytając "Ja i inni" autorstwa Ylvy Karlsson. To nietuzinkowy portret dziesięciorga dzieci, które łączy refleksja o tych "innych" - każde z nich zastanawia się, jak to jest być osobą, która ma diametralnie różne doświadczenia. Mali bohaterowie dostrzegają różnorodność świata, widzą, że ich doświadczenia są odmienne od tego, co spotyka rówieśników. To czasem dar, czasem trudne brzemię - niełatwo pogodzić się z chorobą, utratą bliskich, wojną, koniecznością porzucenia rodzinnego kraju. 

Taka lektura to sposobność dostrzeżenia innych, spojrzenia z boku na nasze problemy. To też lekcja akceptacji, otwartości, tolerancji. Warto te dywagacje bohaterów - jak to jest być kimś innym - przyjąć jako sposób postępowania w różnych sytuacjach. Często takie uświadomienie sobie odmienności doświadczeń innych osób może pomóc w budowaniu lepszych relacji.

Te krótkie portrety kryją w sobie wiele emocji, krótkie stwierdzenie bywa ekwiwalentem bogatych treści. To wielka sztuka, zatem choć sama pozycja jest niedługa, jej wartość jest nie do przecenienia. 

Tekstowi towarzyszą ilustracje Sary Lundberg - w nietuzinkowy sposób pokazujące bohatera i jego myśli, z wrażliwością ukazujące wyjątkowość danej postaci, jej otoczenie, to co dla niej ważne. Warto przyjrzeć się im dokładnie - one też kryją w sobie bogactwo treści.

Polecam
Katarzyna 

"Ja i inni" 

Autorka: Ylva Karlsson

Ilustratorka: Sara Lundberg

Wydawnictwo: Zakamarki
Oprawa: twarda
Liczba stron: 28
Format: 22x26,5 cm
ISBN 978-83-7776-211-0Komentarze