"Smerfy w Pilulicie" - literacka podróż w inne światy;)

 


Najnowszy tom przygód Smerfów to historia niebywała i niezwykle intrygująca. Powiecie może, że tak jest zazwyczaj, ale tym razem kreatorem nietuzinkowej opowieści jest Poeta. To dzięki niemu poznamy pewną niewielką społeczność, dowiemy się, że poeci nie tylko mową wiązaną potrafią się posługiwać, przekonamy się, co stać się może, gdy podrażniona zostaje ambicja, potwierdzi się też stara prawda, że wiele spraw jest kwestią perspektywy.

Ilustracja na okładce tomu pewnie sporo zdradza, choć niewątpliwie nieco inne postacie nam się kojarzą z takim uwiezieniem... Cóż to za historia? Jak do takiej sytuacji doszło? Początek jest klasyczny - znów Gargamel zastawia sidła na swój "przysmak". Na szczęście znów są to działania nieskuteczne. Ale Smerfy mają dość bycia osobnikami takich niewielkich rozmiarów... Urosnąć wprawdzie nie mogą, jednak od czego jest wyobraźnia? W sukurs pobratymcom śpieszy Poeta. I choć pierwsza próba nie jest udana, nie poddaje się i tym razem prozą odmalowuje brawurowe przygody, które spotkały grupę Smerfów-amatorów żeglowania.

To iście epicka opowieść! Podejrzewam, że mało komu uda się oderwać od lektury, nie skończywszy jej - mamy tu mnóstwo zwrotów akcji, dramatyczne perypetie i wielkie odkrycie, choć jeśli chodzi o wymierną skalę, to rozmiary nie są zbyt duże... Zdradzimy tylko tyle, że Smerty natrafią na pewną społeczność, dla której małe, niebieskie istoty to ktoś, kto budzi przerażenie. Dlaczego tak jest? I czym jest Pilulit? 

Intrygująca opowieść to nie tylko duża dawka emocji i humoru. Tradycyjnie mamy tu cenny przekaz ukryty w komiksowej historii. Znów ważna będzie empatia, przyjaźń, chęć niesienia pomocy potrzebującym, ale też w takiej trudnej sytuacji widzimy, że nie wyręczania kogoś, ale nauczenie radzenia sobie z problemem jest najlepszą metodą działania.

Ta humorystyczna opowieść to też w pewnym stopniu satyryczny obraz tego, co dzieje się wokół nas. Zasada wyboru przywódców, ich sposób działania, wyobrażenia o świecie kobiet - choć skala jest inna, to te trafne spostrzeżenia mogą dać do myślenia. To zatem tytuł i dla młodszych, i dla starszych, świetny dowód na to, że to wciąż żywa i warta uwagi seria.

Polecam
Katarzyna 


Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Egmont."Smerfy w Pilulicie"
Scenariusz: Alain Jost, Thierry Culliford i Smerf Poeta
Rysunki: Pascal Garray
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron: 48
Format: 21x27,5 cm

Komentarze