Wiosenna Basia - zaproszenie w świat przyrody

 


Takie zielone okładki idealnie do wiosny pasują:) I tematyka nowych tytułów z ulubioną bohaterką jest bardzo na czasie. Jeśli za mało Wam wiosennej aury i pragniecie zintensyfikować ten czas, sięgajcie po "Basię i tajemnice ogrodu" oraz urocze, Basiowe opracowanie tematu liści;) Jak zwykle liczyć możecie na krzepiącą opowieść, porcję ważnych informacji, ważkie tematy i szczyptę humoru.

"Basia i tajemnica ogrodu" to klasyczna opowieść, relacja z jednego uroczego popołudnia w parku. Tym razem czas wydarzeń jest niedługi, ale będą snute wspomnienia dotyczące minionych lat, tych mniej i bardziej odległych. Ogród to słowo wieloznaczne, w tym wypadku czeka nas niespodzianka - bo chodzi o ogród królewski! To zresztą spostrzegawcze osoby wywnioskują z okładki książki - w oddali widać piękny budynek, a wejścia do niego pilnują posągi dwóch lwic. 

Choć zielona okładka kojarzy nam się z wiosną, to rodzinna wizyta w parku-ogrodzie ma miejsce latem. Bogactwo roślin, obfitość kwiatów, bujna zieleń - przepiękne otoczenie nastraja pozytywnie samym widokiem, ale przesłanie książki jest bogatsze. Zofia Stanecka zaszczepia w młodych odbiorcach proekologiczną postawę szacunku do przyrody, docenienia drzew, które - bywa tak często i widzimy to w naszym najbliższym otoczeniu... - są uznawane za zagrożenie, podkreślany jest aspekt jesiennego sprzątania liści, zatem dla wygody są wycinane. W ten sposób zieleń coraz rzadziej można spotkać wokół nas. Są rachityczne drzewka posadzone na miejsce wyciętych drzew, jest gorąco, duszno, coraz bardziej ubożeje fauna naszych miast...

Letnia przygoda Basi pokazuje, że szacunek do przyrody to tak naprawdę działania na korzyść nas samych. Wyprawy w plener to wspomnienia, które pozostają na długo, to pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Ale szczególne miejsce, w którym rodzina spędza letnie popołudnie, to okazja dla czytelników - zwłaszcza tych niemieszkających w Warszawie, by bliżej poznać Królewskie Ogrody. Taka literacka opowieść to zachęta, by je odwiedzić i to jak najszybciej, gdy są takie rozkwiecone jak zostało to przedstawione w "Basi i tajemnicy ogrodu".

"Basia i zagadki wszechświata" to nowy cykl, którego celem jest pokazanie najmłodszym piękna i bogactwa otaczającego świata. "Liście" bardzo wiele z obecną porą roku mają wspólnego - Basia z wytęsknieniem czeka na wiosnę, a potem, gdy już nastaje ten najpiękniejszy czas, zaczyna prowadzić obserwacje... listka lipy! Ba - nawet zaprzyjaźnia się z nim! Ten sympatyczny pomysł pozwala pokazać po raz kolejny - podobnie jak w wyżej przywołanej lekturze - rolę drzew w naszym otoczeniu, ich znaczenie, które jest nie do przecenienia. 

Małej obserwatorce przyrody towarzyszymy podczas kolejnych pór roku. Wraz z nią dowiadujemy się, jakie są rodzaje liści, jak są one zbudowane, jakim przemianom podlegają i dlaczego. Oprócz fabularnej części wzbogaconej o sporą porcję wiedzy przekazywanej także dzięki ilustracjom, mamy typowe dla Basiowych "opracowań" wypowiedzi bohaterów (ten patent był obecny choćby w "Wielkich księgach") - bliscy Basi opowiadają o rozmaitych rodzajach liści, o zielniku, roli drzew. Nowa seria to ciekawy sposób zainteresowania najmłodszych ważnymi sprawami. Poręczny format pozwala widzieć w tej lekturze książkę, którą zabrać można choćby na spacer czy piknik i od razu połączyć przyjemne z pożytecznym, pokazać młodemu pokoleniu, jak istotne jest w jakiem otoczeniu żyjemy...

Polecam
Katarzyna 


Za egzemplarze do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Harper Kids

"Basia i tajemnice ogrodu"

Autorka: Zofia Stanecka

Ilustratorka: Marianna Oklejak

Wydawnictwo: Harper Kids

Oprawa: twarda

Liczba stron: 24
Format: 20x25 cm
ISBN: 978-83-276-8664-0

"Basia i zagadki wszechświata. Liście"
Autorka: Zofia Stanecka

Ilustratorka: Marianna Oklejak

Wydawnictwo: Harper Kids

Oprawa: twarda

Liczba stron: 24

Format: 19,5x21,5 cm

ISBN: 978-83-276-7281-0

Komentarze