"Konopnicka na cały rok" - artystyczna podróż przez pory roku
Jak wygląda Wasza znajomość Konopnickiej?;) Pewnie w kontekście ostatnich debat na temat podstawy programowej jej obecność w podręcznikach to łabędzi śpiew... Kto jednak wgłębiłby się w poezję naszej krajanki, znalazłby tam urocze obrazy przyrody, zachwyt nad pięknem krajobrazów, świat emocji najmłodszych. Na pewno ważny jest dobór wierszy, bo niektóre dotyczą bolesnych realiów życia pod koniec dziewiętnastego wieku, więc zostawić je można osobom zainteresowanym tematem. Ale lektura Konopnickiej przynosi też wzruszenia, zachwyty, radość. 

Jeśli marzy Wam się wybór wierszy poetki, który podsunąć można byłoby najmłodszym, sięgnijcie po "Konopnicką na cały rok"! Myślę, że już spojrzawszy na okładkę, macie ochotę mieć w zbiorach ten tomik. Mnie ona przywodzi na myśl piękne wydania poezji, z płóciennymi grzbietami. Tu wprawdzie to jednolita okładka, ale jaka urocza! Jedwabista w dotyku, w przepiękny kwiatowy deseń... Gdy się przyjrzycie lepiej, zobaczycie, że prócz kwiatów i liści, są na niej małe, urocze istotki - krasnoludki! To zapowiedź poszukiwań, które można prowadzić na kolejnych stronach książki. Na każdej rozkładówce znajdziecie krasnoludka, a czasem nawet kilka!

Ale prócz takiej dodatkowej atrakcji jest to, co najistotniejsze: przemyślany wybór wierszy, którego dokonała autorka ilustracji, Marta Taraszkiewicz. To jej własny pomysł, by połączyć utwory Konopnickiej pewną klamrą - jest nią kolejność pór roku. Zatem od wiosny przez lato, jesień, aż do zimy - na kolejnych stronach znajdujemy poetyckie obrazy zmieniających się przyrody, zjawisk charakterystycznych dla danej pory roku. Swoje miejsce ma tu świat fauny i flory, ale też rozmaite zajęcia, zabawy. 

Warto dodać, że ilustracje to nie po prostu "rysunek do tekstu" - one też opowiadają pewną historię. Na stronach książki poznajemy czteroosobową rodzinę i czworonożnego pupila - pieska Brysia. Ich codzienne i wyjątkowe chwile to równoprawny element tej publikacji. Można zatem czytać wiersze, można porozmawiać o bohaterach. A na pewno - nasycić się tymi pięknymi przedstawieniami. Na stronie lubimyczytac znajdziecie informację o czasie czytania, która może zaskoczyć: aż tyle minut?! My powiemy - o wiele więcej! Bo ilustracje zachwycają, każdą zatrzymać się na dłużej i wracać ponownie do tej lektury.

Książkę można nabyć na stronie wydawnictwa.

Polecam
Katarzyna 


Ilustratorka: Marta Taraszkiewicz
Wydawnictwo: Tararira
Oprawa: twarda
Liczba stron: 44
Format: 22x22 cmKomentarze