"Domowa Pyra. Smaczna Banda i emocje" - w pogoni za szczęściem

 


Smaczna Banda znów pomaga zmieniać się młodym odbiorcom! To szczytne zadanie jest realizowane w tak sympatyczny sposób, że lektura rzeczywiście przynosi skutki. Tę serię polecają sobie rodzice, czytają te książki i zdecydowanie starsi odbiorcy, a klarowne przesłanie - bo to pozycje kierowane przede wszystkim do najmłodszych - skłania do refleksji i innego spojrzenia na świat, na siebie. 

Domowa Pyra to bohater, którego imię nawiązuje do wyrażenia "couch potato" - kanapa, na której go widzimy sportretowanego na okładce książki, jest ulubionym miejscem na całym świecie;) To jego baza, centrum rozrywki, wygodna lokalizacja i spełnienie marzeń. Pyra już niczego więcej do szczęścia nie potrzebuje - ma potrzebne urządzenia, by oglądać, grać, przeglądać, komunikować się ze światem. Pod ręką są przekąski, napoje, kanapa jest komfortowo wyposażona we wszelkie potrzebne rzeczy, więc cały dzień można tak spędzić, nie ruszając się z miejsca.

Brzmi znajomo? Pewnie macie w swoim otoczeniu niejedną osobę, która po powrocie ze szkoły tak spędza resztę dnia. A weekend to już pełnia szczęścia - od rana do wieczora można leżąc na kanapie doświadczać emocji w wirtualnym świecie. Wszelkie próby zmiany tego stanu rzeczy podejmowane przez rodzinę czy kolegów są uznawana za zamach, brak zrozumienia, dyktatorskie zapędy. 

Pyra nie musi z nikim walczyć o prawo do spędzania czasu (albo życia...) w ulubiony sposób. Tak mijają tygodnie, miesiące... Jest wspaniale i tylko kataklizm może coś zmienić. Na szczęście "kataklizm" następuje - awaria i brak prądu zmuszają Pyrę do znalezienia sobie jakiegoś zajęcia...

Autor w zabawny sposób zderza świat rzeczywisty, który "atakuje" bohatera intensywnością barw, zapachów, doznań, z wirtualnym, do tej pory królującym jako wzorzec i punkt odniesienia. Z tego zestawienia wynikają ciekawe i ważne spostrzeżenia. Takie proste, prawdziwe obserwacje Domowej Pyry sprawiają, że bohater (bohaterka?) zaczyna inaczej potrzeć na świat, na relacje z innymi, przewartościowuje pojęcie szczęścia i dostrzega odmienną jego koncepcję, niż tylko "wygoda i łatwa rozrywka". 

Zabawna historia z niezwykle cennym przesłaniem to i miła lektura ze sporą porcją humoru (także zawartą w warstwie ilustracyjnej), i wartościowa inspiracja - nie wątpimy, że o wielkiej sile oddziaływania! 


Polecam

Katarzyna


Za egzemplarz dziękujemy Wydawnictwu Harper Kids"Domowa Pyra. Smaczna Banda i emocje"

Autor: Jory John

Ilustrator: Pete Oswald

Wydawnictwo: Harper Kids

Oprawa: twarda

Liczba stron: 32

Format: 26x21,5 cm

ISBN: 978-83-276-8658-9

Komentarze