"Książę Śnieżnych Kotów" - wyprawa, wyzwanie, dorastanie...

 


Pełna magii opowieść, w którą wpleciono wątki baśniowe, mitologiczne - tak można określić "Księcia Śnieżnych Kotów", ale nie wyczerpuje to bogactwa tej historii. Powieść graficzna autorstwa Diny Norlund to jej dopracowane, dopieszczone "dziecko" - zaistniała dzięki wsparciu na Kickstarterze, przechodziła pewne przemiany, rosła i doskonaliła się, by osiągnąć imponującą formę. Nie mamy wątpliwości, że jest to opowieść, która zapada w pamięć.

Autorka wykreowała uniwersum, które działa na wyobraźnię. To świat diametralnie różny od naszego, choć i ludzi w nim spotkamy. Ale nie oni odgrywają najważniejszą rolę - władcami, zwierzchnikami, jak również opiekunami i obrońcami są tytułowe Śnieżne Koty. To ród imponujących majestatycznym wyglądem istot, mających także wiele wyjątkowych cech i zdolności. 

Choć tak naprawdę to było tak kiedyś, przed wiekami, gdy ród dzięki magicznej koronie znajdował się na szczycie swoich możliwości. Pojawili się jednak wrogowie - lisy piaskowe pragnące siać zamęt, przejąć władzę. Wdarły się do pałacu i ukradły bezcenny symbol władzy. Tak głosi legenda przekazywana z pokolenia na pokolenie, ulubiona opowieść małego Syva, który - choć jest najmłodszym z braci - po śmierci ojca wyrusza z misją odzyskania zrabowanego skarbu. 

Zanim do tego dochodzi, poznajemy jego braci (w pewnym sensie, bo relacje rodzinne są w porównaniu do naszych bardziej skomplikowane), których jak w klasycznej baśni, wymigują się od obowiązków i trudne zadanie zrzucają na najmłodszego. A ten nie uchyla się od obowiązku - wyrusza w drogę, by przeżyć wiele przygód, stawić czoła wyzwaniom, poznać nowe miejsca (intrygująca mapa umieszczona została na wyklejce), znaleźć przyjaźń i sprawdzić samego siebie...

Niezwykła opowieść pokazuje, czym jest odpowiedzialność, odwaga, lojalność. Bohaterowie uczą nas otwartości na innych, uczciwości, determinacji w dążeniu do celu, wiary w siebie. Historia poszukiwań korony ukazuje również, jak różnie bywa rozumiana prawda. Bohaterowie przedstawiają rozmaite wersje wydarzeń, zgodnie z tym, co jest dla nich wygodniejsze. Na szczęście pojawia się refleksja w tej materii, co pozwala dostrzec wagę i wartość prawdziwych relacji, zgodnych z rzeczywistością. 

Na końcu tej książki znajdziemy szkice - rysunki postaci w rozmaitych pozach, wzbogacone o ciekawostki ich dotyczące, pokazujące ich role w tym niezwykłym uniwersum. Autorka zaplanowała i zapowiedziała kolejne przygody w świecie Śnieżnych Kotów. Niestety, choroba sprawiła, że nie dane nam będzie ich przeczytać - Dina Norlund zmarła w 2023 roku. 

Katarzyna i Młodsza 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Egmont.
"Książę Śnieżnych Kotów"

Autorka i ilustratorka: Dina Norlund

Wydawnictwo: Egmont

Oprawa: twarda

Liczba stron: 168

Format: 14,8x21 cm
ISBN 978-83-281-6798-8

Komentarze