"Księga dżungli" - dorastanie w zwierzęcej rodzinie

 Niezwykła opowieść o dorastaniu wśród zwierząt pokazuje nam niezwykłe relacje między bohaterami - i to tak różnorodnymi, bo mamy tu nawet drapieżniki. Są to dzikie zwierzęta, zatem wszelkie kontakty z nimi jawią się jako coś ryzykownego, niebezpiecznego. A przecież mały bohater - bezbronny maluch - zostaje znaleziony przez wilki!

Ta klasyczna historia napisana przez Rudyarda Kiplinga ma na celu zaznajomienie z kulturą, folklorem Indii, opowiadania przeplatane są pieśniami, treść jest bardzo bogata, nie brak też dramatycznych wydarzeń. Wersja dla młodych odbiorców zyskała formę idealną, by cieszyć i bawić najmłodszych. 

Mowgli zyskuje troskliwych opiekunów w wilczej rodzinie, pieczę nad nim sprawują też inne zwierzęta, które na ogół jako bardzo przyjazne nie są postrzegane - pantera czy też niedźwiedź. Nie tylko przyjaciół znajduje w dżungli bohater. Na jego życie czyha Shere Khan, wrogo nastawiony do ludzi tygrys. Jego stronnikiem jest szakal. Także małpy, choć wydają się sympatyczne i zabawne, w tej opowieści stanowią zagrożenie - porywają i więżą chłopca.

Oryginalna, książkowa wersja tej historii, przedstawia i dość drastyczne wydarzenia. Żądny zemsty tygrys dopuszcza się okrutnych czynów, ale też spotyka go śmierć. Mowgli zostaje wypędzony z wioski, bo przesądni jej mieszkańcy uważają, że jest czarownikiem. W komiksowej wersji opartej na kultowej animacji Disneya mamy obrazy walki, ale bez przelewu krwi. Szczęśliwy finał wydarzeń to osiągnięcie celu, który stawiają sobie zwierzęta - zaprowadzić chłopca do ludzi, tak by zapewnić mu bezpieczeństwo. 

"Po drodze" bohaterowie przeżywają sporo przygód, niemało zwrotów akcji, ale wszystkie wydarzenia - okraszone humorem, mają pomyślny przebieg. Utwierdzają młodych odbiorców w przekonaniu, iż dobro zwycięża, pokazują wartość współpracy, wspólnych działań podejmowanych, by osiągnąć cel. 

Polecam
Katarzyna 
"Księga dżungli" 


Komentarze