"O rozstaniu rodziców. Będzie inaczej" - wielka zmiana w małej rodzinie

 


Książki są pomocne w rozmaitych życiowych sytuacjach i ułatwiają najmłodszym zrozumienie trudnych emocji pojawiających się w związku z różnymi zdarzeniami. Na pewno należy do nich także rozstanie rodziców. Nierzadko towarzyszą mu burzliwe przejścia i wówczas uczucia są jeszcze bardziej skomplikowane, ale nawet jeśli jest ono pokojowe i w pełni uzgodnione są wszelki kwestie, to dla najmłodszych jest to i tak bardzo traumatyczne doświadczenie.

W poradzeniu sobie z niepokojem, smutkiem, czarnymi myślami pomoże historia małego chłopca, który latem, podczas wakacyjnego wyjazdu, dowiaduje się, że rodzice już nie będą mieszkać razem. Mama i tata pomagają synowi zrozumieć, dlaczego taką decyzję podjęli, jak będzie wyglądać od tej pory ich codzienne życie. 

Ta opowieść została ciekawie spleciona z cyklem przemian zachodzących w przyrodzie. Kolejne pory roku w rozmaity sposób nawiązują do emocji pojawiających się w kontekście zmiany rodzinnej sytuacji. Takie obrazowe przedstawienie pomaga w prosty sposób wyjaśnić trudne sprawy. 

Rodzice nadal są obecni w życiu małego bohatera - teraz spędza czas albo z mamą, albo z tatą, ale są też chwile, gdy oboje są obecni. Niezależnie od sytuacji widać troskę, lojalność i odpowiedzialność w zachowaniu dorosłych. Oboje tłumaczą synowi, że jego reakcje są naturalne, ma do nich prawo - wyjaśniają też, że na zmiany w życiu można patrzeć w rozmaity sposób - i warto tak, by dostrzegać w nich możliwości. 

Tekstowi towarzyszą piękne ilustracje, a sama forma tej historii jest również bardzo ciepła, w niekonwencjonalny, ale klarowny sposób ujmująca ten ważny i trudny temat.

Polecam
Katarzyna 


Za egzemplarz dziękujemy Wydawnictwu Harper Kids


"O rozstaniu rodziców. Będzie inaczej"

Autorka: Clare Helen Welsh

Ilustratorka: Åsa Gilland

Wydawnictwo: Harper Kids

Oprawa: twarda

Liczba stron: 24

Format: 28x24,5 cm

ISBN: 978-83-276-8676-3


Komentarze