"Draka na antypodach" - wakacje pod znakiem wielkich zmianTym razem tytuł może nas nieco wprowadzić w błąd - takie wyrażenie sugeruje jakąś wybitnie przygodową, emocjonującą, pełną zwrotów akcji historię. Ale w tym wypadku "Draka" to pseudonim dziewczyny. I to bardzo szczególnej, bo warto dla niej nadłożyć drogi, by przejeżdżając koło jej domu móc spojrzeć w okno, pomyśleć ciepło o tej wyjątkowej koleżance...

Narratorem tej opowieści jest Kostek, ale grono bohaterów, których poznamy bliżej, jest o wiele liczniejsze i dość zróżnicowane wiekowo, bo prócz młodzieży - czternastolatkowie, tuż przed rozpoczęciem ostatniego roku nauki w szkole podstawowej, są też i rodzice, a także kilkoro jeszcze starszych mieszkańców Miasteczka. 

Tylko taka nazwa się pojawia w tekście, ale można by powiedzieć, że dodaje to tej historii pewnej uniwersalności. Problemy, z którymi mierzą się bohaterowie, są podobne do tych, które mają inni młodzi mieszkańcy niewielkich miejscowości. Tu wszyscy się znają, wiedzą o sobie wiele, a gdy ktoś trafi na języki, to trudno takie plotki powstrzymać. Małomiasteczkowa społeczność krytycznie ocenia wszelkie odstępstwa od utartych zasad. A bohaterowie, których bliżej poznajemy, nie są skłonni do naginania się do czegokolwiek.

To grupa oryginałów - mają nietypowe zawody, pasje, pomysły na życie. Na pierwszy rzut oka można by krytycznie zawyrokować, że to dziwaki, ale przy bliższym poznaniu okazuje się, że taki wybór życiowej ścieżki to dowód bezkompromisowości, wierności wyznawanym wartościom, nieszablonowego sposobu myślenia, życia. 

A prócz pochwały takiego podejścia do życia w tej powieści ważne są i sercowe uniesienia. Te kwestie nigdy nie są proste - niezależnie od tego, czy chodzi o pierwsze uczucia, czy o relacje między dorosłymi bohaterami. Jest tu sporo humoru, niemało wzruszających momentów, a gdy do tego dodamy ważne wartości i życiowe prawdy wypływające z przebiegu wydarzeń, to otrzymamy idealną lekturę na wakacje - lekką, ale nie banalną. 

Polecam

Katarzyna 

Za egzemplarz dziękujemy Wydawnictwu Harper Kids


"Draka na antypodach"

Autorka: Katarzyna Ryrych

Wydawnictwo: Harper Kids

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 208

Format: 19,8x12,8 cm
ISBN 978-83-276-8708-1

Komentarze