"Formuła Elli" - wielka wyprawa w poszukiwaniu siebie

 


Można by nazwać tę książkę lekarstwem dla duszy, także z powodu zawodu autorki, która jest nie tylko pisarką, poetką, ilustratorką, ale też lekarką specjalizującą się w medycynie rodzinnej. Niewątpliwie prócz chęci zaoferowania czytelnikom wciągającej opowieści przyświecał jej też wspomniany cel. Ta lektura naprawdę ma szanse zmienić nasze życie, pokazać światełko w tunelu, wskazać drogę, która powiedzie nas do satysfakcjonujących relacji, spokoju, spełnienia. 

Wprawdzie miejscem akcji są sąsiadujące ze sobą światy zamieszkane przez odmienne istoty, prócz ludzi spotkamy na kartach powieści hybrydy, smoki, czarownice, elfy, ale wydarzenia mają tak uniwersalny przekaz, że ich przebieg może być pokrzepieniem, wsparciem dla borykających się z samotnością, odrzuceniem czy odmiennością młodych ludzi.

Ella, tytułowa bohaterka, nie ma - mówiąc kolokwialnie - lekko w życiu. Straciła matkę, w szkole spotyka się z ostracyzmem, nie opuszcza jej poczucie zagrożenia, gdyż w Naszym Świecie, gdzie mieszka z ojcem i ciotką, nie są tolerowane istoty "inne", będące mieszańcami, a jej mama była elfką, która przybyła tu z "Ich Świata". 

Kolejne przeprowadzki, ukrywanie "defektu", czyli elfiego ucha, niezrozumienie, podejrzenia - do tej listy nieprzyjemności dochodzi ostateczne, wydawałoby się wydarzenie - strażnicy działający na zlecenie Pani Premier ustalają miejsce pobytu rodziny Elli... 

Ella znika tuż przed przybyciem prześladowców, a droga, w którą wyrusza, przyniesie wiele nowych doświadczeń, odkryć, zmian w życiu dziewczynki. Pozna wiele istot, spotkają ją miłe niespodzianki i dramatyczne przeżycia, chwile radosne i smutne. Podróż przez uniwersum stworzone przez Agnieszkę Rautman-Szczepańską to dla czytelników nietuzinkowe doświadczenie, bo kreatywność autorki jest imponująca. 

Pewnie starsi odbiorcy mogliby narzekać na dość przewidywalny przebieg wydarzeń, ale to powieść kierowana do młodych fanów fantasy, Warto dodać, że ten tytuł został nagrodzony w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. "Formuła Elli" otrzymała trzecią nagrodę w kategorii wiekowej 10-14 lat. Jeśli znacie fanów literatury, w której niezwykłe istoty, nietypowe miejsca i zaskakujące zdarzenia z pogranicza magii wiodą prym, śmiało podsuńcie mu tę lekturę!

Katarzyna

Za egzemplarz dziękujemy Wydawnictwu Harper Kids


"Formuła Elli"

Autorka: Agnieszka Rautman-Szczepańska

Wydawnictwo: Harper Kids

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 192

Format: 19,8x12,8 cm
ISBN 978-83-276-8709-8

Komentarze