"Tosia i karteczka", czyli o tym, jak karteczka zawalczyła o siebie!Bohaterem bajeczki, którą właśnie mam przed sobą, jest karteczka. Nie chłopczyk czy dziewczynka, ani zwierzątko, ale karteczka z rodzaju takich, jakich każde dziecko w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, każdego dnia, zużywa mnóstwo. Jednak ta karteczka nie jest, ot, zwykłą karteczką! Poznajcie ją - oto Duda! 

Historia Dudy, karteczki, zaczyna się zwyczajnie, na stoliku. Czeka na to jak zrobią z niej rysunek. Tosia rysuje piękne różowe oczy i od tej chwili karteczka widzi Tosię. Jednak jeden ruch autorki obrazka niszczy wszystko... i karteczka zmięta ląduje w śmieciach. Jak to możliwe? Już nic jej nie czeka? To koniec?! Ale Duda nie chce, razem z flamastrem i innymi śmieciami, wylądować na wielkim wysypisku. O nie! Duda ma marzenia. Gdyby trafiła do śmieci ze swojego sortu, skończyłaby może jako papier toaletowy. Ale nie! To nie jest szczyt aspiracji Dudy!Karteczka o różowym spojrzeniu chce być obrazkiem, który powieszą na ścianie albo nawet na lodówce.
Zamierza zawalczyć o swoje marzenia. Wychodzi z kosza na śmieci, ale wpada w ręce młodszego brata Tosi. Ten męczy ją, podrzuca... Duda walczy, chce uciec....Bardzo kibicujemy karteczce, chcemy by jej się udało... i wtedy Tosia zauważa karteczkę i woła...
"to moja, moja karteczka".

I dla nas już jasnym jest, że karteczka, swoim uporem, dopięła swego!

W pierwszej chwili, wydawać dziwnym się może to, że autorka dała karteczce cechy charakteru - uparta, silna, z marzeniami. Jednak ma to sens. Jeżeli dziecko o każdej karteczce, z którą zaczyna artystyczną przygodę, pomyśli wyjątkowo, to wtedy wiele rysunków będzie  udanych. I tym samym będzie mniej śmieci. A to zamierzenie tej książeczki - oszczędzanie papieru i co za tym idzie, dbanie o środowisko naturalne. Na rysunkach mamy kolorowe kontenery - warto wyjaśnić dziecku, który kolor oznacza poszczególne odpadki. Drodzy rodzicie, czy wiecie? :)

Papier, z którego wykonano bajkę nie jest kredowy, bajeczka nie "błyszczy", a raczej jest szara. To także pasuje do treści książeczki. 

Nauka ekologi, od najmłodszych lat naszych dzieci, może się udać, gdy poznamy Dudę :)

Polecam :)
Gosia

Autor: Agata Loth-Ignaciuk
Wydawnictwo: Muchomor
ISBN: 978-83-89774-46-0
EAN: 9788389774460
Oprawa: broszurowa
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 24
Format: 21 x 27,5 cm

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu:

Komentarze