Mali także czują, czyli "Wielka księga uczuć"Doprawdy nie wiemy jak to się stało, że nie poznaliśmy jeszcze twórczości Pana Grzegorza Kasdepke?! Na szczęście nadrabiamy i to trzy razy szybciej :) Mamy do wielogodzinnych czytań i dyskusji "Wielką księgę uczuć" będąca zbiorem trzech, wcześniej już osobno wydanych, książek:  "Tylko bez całowania! czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami", "Kocha, lubi, szanuje... czyli jeszcze o uczuciach" oraz "Horror! czyli skąd się biorą dzieci".


Książka to zbiór opowiadań, które wprawiają nas w dobry humor. W dwóch pierwszych częściach poruszane są ważne tematy, takie jak: miłość, szczęście, radość ale i smutek, poczucie krzywdy winy, strach. Bohaterzy czyli nauczycielka Pani Miłka, pajacyk i grupa przedszkolaków doskonale przybliżają dzieciom świat uczuć. Bardzo nam przypadła do gustu taka forma, bo oprócz poznania przez nas zagadnienia, mamy na końcu każdego opowiadania, rady dla dzieci i rodziców. To okazja aby porozmawiać, omówić to uczucie. Rodzice mają szansę na swoje przemyślenia, wspomnienia z dzieciństwa. Sprzyja to budowaniu relacji i próbie zrozumienia dziecka. Jakby wchodzimy w świat dziecięcych uczuć. Wielu z nas zapomina, że dzieci są wrażliwsze, czują inaczej... mają swoje lęki i swoje radości.


Autor ma ten talent przekazywania swoich myśli, jaki chciałby mieć niejeden rodzic. Tak, tak. Zagubieni dorośli uczuć mogą nauczyć się także z tej książeczki.

Trzecia część książeczki to dłuższe opowiadanie. Skąd się biorą dzieci? Na to bohater Bodzio odpala:
- ...z seksowania...

I tutaj my się śmiejemy, bo rodzice często mają problemy jak wytłumaczyć dzieciom te nasze "dorosłe sprawy", w taki sposób, żeby:
a) nie mieszać w to bociana
b) nie kombinować z kapustą
c) zbytnio nie zmyślać
d) nie siać zgorszenia
e)  itd itd

Przyznajcie, że wolelibyście, żeby to od was, drodzy rodzicie, wasze pociechy dowiedziały się jak to się dzieje, że ludzie się rozmnażają! I tutaj z pomocą przychodzi "Horror!" Pana Kasdepke. Jak się okazuje, można przekazać to w formie zabawnej, a jednocześnie pouczającej.

Na uwagę w całym zbiorze zasługują rysunki, które świetnie oddają klimat zabaw przedszkolnych. Ich autorami są: Marcin Piwowarski i Piotr Rychel.

Z pewnością sięgniemy jeszcze do książek Pana Grzegorza...i wam radzimy zrobić to samo!

Gosia

Autor: Grzegorz Kasdepke
Ilustratorzy: Marcin Piwowarski, Piotr Rychel
wydawca:  Nasza Księgarnia
rok wydania: 2012
liczba stron: 192
rodzaj wydania: oprawa twarda
format: 165x215 mm
przedział wiekowy: 0-10
ISBN: 978-83-10-12258-2

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy:Komentarze