"Billy i potwór" - czyli niezawodne patenty, by pokonać strach


Czasem czekamy na coś, choć jednocześnie nieco się obawiamy "tego czegoś". Zatem nasze pragnienie podszyte jest ambiwalentną chęcią, by się coś spełniło, ale i strachem. Tak też jest w przypadku Billy'ego. Wyjazd nad morze to obietnica mnóstwa przemiłych chwil, radosnych zabaw, odkrywania tajemniczego morskiego świata, beztroskiego spędzania czasu. Jednak te plany psuje dręcząca świadomość czyhającego niebezpieczeństwa - przecież w wodzie czają się dzikie, drapieżne stworzenia, które czekają tylko, by zaatakować kąpiących się w morzu, a zwłaszcza małe dzieci. Homary i kraby, parzące meduzy, a zwłaszcza żeglarz portugalski! I jeszcze małże, oczywiście - rekiny, a najgorsza i najbardziej podstępna jest żabnica! Wyskakuje znienacka i pożera dzieci! Te wszystkie mrożące krew w żyłach wiadomości przekazuje "stary wilk morski", pan Mruk, który właśnie cudem, dzięki swej wytrzymałości i sile zdołał uciec przed żabnicą.
Nic zatem dziwnego, że Billy traci ochotę na jakąkolwiek zabawę w wodzie, porzuca plany nauki pływania i stara się uchronić mamę przed wejściem do morza.
Jak się okazuje, pan Mruk od wielu już lat lubi snuć takie niesamowite, zmyślone opowieści... Ale przyszła kryska na Matyska, to znaczy na pana Mruka;) Lubiący siać przerażenie wśród najmłodszych żartowniś został pobity własną bronią! I na szczęście dało mu to do myślenia...
Kolejna książeczka o przygodach Billy'ego podsuwa pomysł radzenia sobie z uczuciami, pokazuje też - poniekąd - że informacji warto szukać w różnych źródłach... Nie da się ukryć, że pomysł odpłacania "pięknym za nadobne" nie jest pewnie najlepszym wyjściem z sytuacji. Warto raczej uczyć dzieci bardziej konstruktywnych działań - trzeba mieć to na uwadze kupując tę książeczkę - jeśli nie pochwalamy tego typu zachowań, lepiej po nią nie sięgać.
Książeczkę wzbogacają ilustracje, których autorem jest Mati Lepp - duże, szczegółowe, na pewno zajmą maluchy, choć z drugiej strony nie każdemu ten styl rysowania się spodoba - warto zerknąć na nie i zdecydować, czy to dobry zakup;)


Katarzyna


"Billy i potwór"
Autor: Birgitta Stenberg
Ilustrator: Mati Lepp
Wydawnictwo: EneDueRabe
Oprawa: twarda
Format: 18,7 x 26,5 cm
Liczba stron: 32
ISBN: 978-83-625-6628-0


Komentarze