"Młody obserwator przyrody" - bo warto wiedzieć więcej!Nie da się ukryć, że ta książka musiała się w naszym domu pojawić. W życiu rodziców przychodzi taka chwila, gdy zostają zasypani gradem/lawiną/niezliczoną ilością pytań... "A co jedzą ptaki? A niedźwiedzie? A osły? Co jedzą ryby? A czemu ptaki nie chcą z nami rozmawiać? Czy mrówki mogą latać?" Wątpliwości jest tak wiele, są tak różnorodne, iż okazuje się, że nasza szkolna wiedza jakoś nie wystarcza... Owszem, wiele spraw ad hoc udaje się wyjaśnić, ale - wyznaję ze wstydem - nie wszystkie drzewa identyfikuję bez wahania, a poza tym... To tak piękna wizualnie pozycja, że po prostu miło jest ją przeglądać, studiować! Materiał ilustracyjny jest przebogaty. Ilustracji jest mnóstwo, bardzo wiele fotografii, nieco rysunków i schematów. Co ważne: są one bardzo starannie dobrane, zatem stanowią świetne źródło informacji; wyraźne, doskonałej jakości, precyzyjnie pokazują detale wyglądu ożywionej i nieożywionej przyrody. Już same zdjęcia są świetną lekcją przyrody, ale oczywiście tu wzbogacone są o tekst, o wyjaśnienia, które w przystępny sposób opisują niezwykłość porostów, specyfikę życia ciem, tajniki życia bobrów czy cykl życia płazów. A to przecież tylko parę tematów z tej wartościowej encyklopedii ukazującej przyrodę Polski. Bo to nasze rodzime gatunki fauny i flory są głównymi bohaterami tej pozycji, poza tym poznajemy krainy Polski, jest dział dotyczący zjawisk przyrodniczych (barwnie ilustrowanych i doskonale opisanych).

Książka ta zainteresuje już kilkulatków, którzy pewnie najbardziej zwrócą uwagę na bogaty materiał ilustracyjny, ale skorzystają z niej też uczniowie, bo zawiera rzetelnie opracowaną i zajmująco przekazaną sporą porcję wiedzy przydatnej na lekcjach przyrody.

Dziewczyny przepadają za rozdziałem o owadach, bo podobnie jak Lola są fankami "robaczków";) Ja z kolei uwielbiam ptaki, wszystkie zaś pochylamy się z zaciekawieniem nad częścią o drzewach, bo podczas naszych spacerów kwestia "jakie to drzewo?" ciągle się pojawia i bardzo nas nurtuje;)
 
Polecam,
Katarzyna 

"Młody obserwator przyrody. Encyklopedia"
Autorzy: Joanna Liszewska, Marta Maruszczak, Grażyna Maternicka
Wydawnictwo: MULTICO Oficyna Wydawnicza

Format: 23 x 28 cm
Liczba stron: 240 stron
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7763-124-9 

Komentarze