"Inne życie" - czyli o zazdrości i docenianiu tego, co się ma


Ta niedługa historyjka nawiązuje do znanego powiedzenia, iż po drugiej stronie płotu trawa jest bardziej zielona. Zresztą i tu kolor zielony się pojawi: otóż bohaterka "Innego życia" zielenieje z zazdrości - tak to diagnozuje dziadek. A czego owa zazdrość dotyczy? Najcudowniejszej, najbardziej pożądanej w jej mniemaniu rodziny. To rodzina jej kolegi, Mateusza. Jego mama ma pięknie pomalowane paznokcie, ma tatę "na miejscu" (a rodzice dziewczynki rozstali się), poza tym w jego domu jest cicho. 

A gdyby tak zamienić się? Okazuje się, że jest to możliwe! Upragniona zmiana zdaje się być najszczęśliwszym zrządzeniem losu. Do czasu... Pobyt u na pozór idealnej rodziny Mateusza okazuje się nie do końca udanym pomysłem. Tu wszystko jest inaczej niż we własnym domu, no i okazuje się, że to inaczej przy bliższym przyjrzeniu się rozczarowuje... Inne zwyczaje, inne potrawy, brak ulubionych rozrywek, no i wreszcie najważniejsze - brak mamy - bardzo szybko dają o sobie znać. Dziewczynka prędko przestaje zazdrościć Mateuszowi, bo w końcu dom to nie pięknie dopasowane sprzęty i bibeloty, to bliscy nam ludzie, którzy nas rozumieją, kochają, wspierają. Jej dom jest "do życia", a nie do podziwiania, tu może się swobodnie bawić, a nie myśleć o tym, czy meble są całe i w nienagannym stanie.

Bohaterka książki zaczyna nieco inaczej patrzeć na realia swojego życia. Dostrzega i to, że jej tata jest wprawdzie nieobecny na co dzień, ale z kolei tata Mateusza, choć jest, to jakby go nie było - zaczytany, schowany za gazetą, a jego uczestnictwo w życiu rodziny ogranicza się do monosylabowych komentarzy. 
Zatem wierzymy w jej końcową deklarację: "Moje życie jest najlepsze".
Ważna i wartościowa lektura.

Polecam
Katarzyna 
"Inne życie"
Autor, ilustrator: Amanda Eriksson
Wydawnictwo: EneDueRabe
Oprawa: twarda
Format: 19,5x24 cm
Liczba stron: 34
ISBN: 978-83-927462-3

Komentarze

  1. Fajne rysunki! I ciekawy temat, dzięki za polecenie:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mamy "Różowe życie" - polecam, zabawna i zaskakująca książeczka.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)