Przyjaciel - lek na całe zło! - "O księżniczce, która bez przerwy ziewała"


 Nie muszę chyba pisać, że w domu, w którym mamy "na stanie" dwie nieletnie panny, temat księżniczek jest nader ważkim tematem, często poruszanym i rozważanym. Rysowane są księżniczki, wyklejane, czytamy o nich. Dlatego z wielki entuzjazmem przyjęta została książka "O księżniczce, która bez przerwy ziewała". A jest to naprawdę szczególna lektura, niezmiennie nas ona cieszy i zachwyca!

Bo generalnie - bohaterką jest księżniczka, ale mogłaby to być i inna dziewczynka. Tyle że być może wtedy jej tato nie sprowadziłby zapewne żółtego słonia z sąsiedniego królestwa ani smażonych świerszczy z Tajlandii;) A w jakim celu takie rozpaczliwe próby było podejmowane? Ha, odpowiedź kryje się w tytule! Otóż królewska córka bez przerwy ziewała. Gdy do jej ust wpadło kilka okazów fauny;), wówczas król pomyślał, iż księżniczka jest głodna. Ale wymyślne, egzotyczne potrawy w niczym nie pomogły. Okazało się także, że to ziewanie to nie objaw senności, ani też żadnej choroby - na szczęście! I podejrzenie, iż to znudzenie jest przyczyną oraz pomysł rozbawienia dziewczynki dowcipami opowiadanymi przez wyżej wspomnianego sprowadzonego specjalnie w tym celu żółtego słonia również okazały się chybionymi posunięciami.

Nieco uchylając rąbka tajemnicy, jak dalej potoczyły się losy księżniczki, zapewniam, iż nie ziewała ona bez końca. A "wyleczył" ją z tej przypadłości... syn ogrodnika! Sympatyczny, choć nieco nieśmiały, potrafił wreszcie przerwać to bezustanne ziewanie księżniczki oraz całego dworu. Bo przecież wiadomo doskonale, że ziewanie jest bardzo zaraźliwe, zatem:
"Ziewali także królowa i król,
ziewał cały dwór...
A nawet kot i pies, ziewały, owszem też!"
- co też nas bardzo ujęło, bo obecność tych zwierząt zawsze nas pozytywnie nastraja do danej lektury.
Zaś syn ogrodnika to pomysłowy, serdeczny i energiczny chłopiec, zatem nic dziwnego, iż z takim przyjacielem już o ziewaniu nie było mowy!

Wielkim atutem tej książki są także ilustracje - docenione w roku 2006, rok po wydaniu w oryginale drugą nagrodą przez Ministerstwo Kultury Hiszpanii w kategorii książek dla dzieci i młodzieży. Ich autorką jest Elena Odrizola. Są one subtelne i finezyjne, delikatnie zarysowane - wywołują niezatarte wrażenie. Paleta barw jest stonowana, nie zajdziemy tu feerii kolorów, a mimo to (a może dlatego?) są one zachwycające.
Nas urzekła bez reszty ta lektura, zatem gorąco ją polecamy:)

Katarzyna

"O księżniczce, która bez przerwy ziewała"
Autor: Carmen Gil
Ilustrator: Elena Odriozola
Wydawnictwo: Tako
Oprawa: twarda
Format: 25 × 23 cm
Liczba stron: 32
ISBN: 978-83-62737-03-1


Komentarze

  1. Doskonała strona! Świetny wybór pozycji, a i treści recenzji zachęcają :-) Gratuluję pomysłu!

    K.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)