"Kto zna odpowiedź? Wielka księga wiedzy" - mali odkrywcy poznają świat


Jak już wspominałam, książki popularno-naukowe, przeróżne kompendia i leksykony to coś, co bardzo cenię. Niejednokrotnie okazuje się, że taka "przypadkiem" zdobyta wiedza potem procentuje. Na lekcjach w szkole pojawiają się niektóre z tych zagadnień, zatem pewne wiadomości można wykorzystać i zdobyć dobrą ocenę, a i nauczyciel inaczej patrzy na takiego ucznia-"mądralę". Choć może się też okazać, że błyśnięcie wiedzą zaowocuje wytypowaniem do udziału w olimpiadzie z danego przedmiotu;)

Na ogół kupujemy książki, które korespondują z zainteresowaniami dziecka. Zatem jeśli pasjonuje się zupełnie innymi tematami niż otaczający nas świat, jego budowa, flora i fauna, funkcjonowanie naszego organizmu, to wydawać by się mogło, że to lektura nie dla niego. Ja jednak sądzę, iż książki mogą także rozbudzać pasję. Na pewno osoba, którą do tej pory ta tematyka nie obchodziła, nie przeczyta książki "Kto zna odpowiedź?" za jednym zamachem od deski do deski. Bo i czytania jest sporo! To pozycja licząca ponad 350 stron, książka niebagatelnych wymiarów, są w niej ilustracje, ale bardzo funkcjonalnie potraktowane - są wyjaśnieniem, unaocznieniem pewnych rzeczy. Zatem można powiedzieć, że tytuł jest bardzo adekwatny - to naprawdę "Wielka księga wiedzy"! Jak już więc wspomniałam - trudno byłoby ją przeczytać w parę dni - wiadomości jest w niej tak wiele, że warto się nad nimi chwilę zastanowić, niewykluczone, że pewne fakty skłonią do dalszych poszukiwań, w innych źródłach. Zatem wracając do sedna - to nie jest lektura na dzień czy dwa, ale na pewno to lektura dla każdego: zarówno dla tych, których otaczający świat i jego sekrety pasjonują, jak i dla tych do tej pory opornych na takie wiadomości. Książka porusza sprawy ważne dla każdego człowieka, bo warto wiedzieć, "na jakim świecie żyjemy", poznać bliżej fascynujący kosmos, zagłębić się w tajniki sił natury i ich wykorzystywania przez ludzi, spenetrować - choćby za pośrednictwem stron lektury - zakamarki naszego globu. W końcu nawet nasz własny organizm i jego funkcjonowanie to niezwykle intrygujące tematy - w tej książce znajdziemy odpowiedź na wiele naszych pytań. Bardzo ciekawe treści zawiera rozdział poświęcony relacjom międzyludzkim, prawom rządzącym społeczeństwem. Kolejne dwa rozdziały także tyczą się człowieka - przynoszą informacje na temat sposób porozumiewania się - i nie chodzi tylko o artykułowanie wypowiedzi, ale też takie swoiste środki przekazu jak właśnie pismo i książki, komputery, filmy, programy telewizyjne. Ostatnia część zatytułowana "Historia - nauczycielka życia" to próba zarysowania dziejów człowieka, przywołania najistotniejszych faktów historycznych, najwybitniejszych postaci.

Ciekawym elementem tej pozycji są przeróżne łamigłówki, które zamykają każdy rozdział i są swego rodzaju sprawdzianem z treści w nim zawartych. W książce znajdziemy też mnóstwo interesujących zadań, propozycji eksperymentów oraz wiele ciekawostek.

Niewątpliwą zaletą publikacji jest jej niezwykle klarowny język. Wszelkie trudne pojęcia zostały precyzyjnie wyjaśnione, zatem czytający nie potrzebuje sięgania po słowniki, by zrozumieć wywód na dany temat.
To wartościowa pozycja, zatem gorąco ją polecam!

I jeszcze tylko małe wyjaśnienie: tytuł książki brzmi "Kto zna odpowiedź?" - a na zdjęciu okładki jest widoczny tylko jego początek, bo ten jej fragment jest trójwymiarowy;)

Katarzyna

"Kto zna odpowiedź? Wielka księga wiedzy"
Wydawnictwo: Jedność
Oprawa: twarda
Liczba stron: 352
Format: 23x27 cm
ISBN: 978-83-7442-775-3

Komentarze