"Banda Michałka" - dla miłośników niewiarygodnych, niesamowitych przygód
Przyznam, że w czasach szkolnych żadna lektura nie była mi straszna;) Zatem jeśli przeczytałam te wszystkie obowiązkowe i czasem może niezbyt porywające - to i wszelkie książki "dla młodzieży" czytałam od deski do deski, zresztą bądźmy szczerzy - młody czytelnik nie wymaga jakichś fajerwerków stylu, niesamowicie rozbudowanego obrazu psychologicznego bohaterów. Na ogół w przypadku takich pozycji porywa sensacyjna fabuła, zabawne scenki; przygoda, która goni przygodę wystarcza.

A takich historii w książce Ewy Karwan-Jastrzębskiej nie braknie. W skład tytułowej bandy wchodzi oprócz Michałka siedmioro młodych osób - są piątoklasistami, uprawiają sporty (pływanie i łucznictwo), tworzą grupę solidarnych i oddanych sobie przyjaciół. Siedmiu chłopców oraz Marysia - "doskonały kumpel", mają mnóstwo pomysłów, które uważają za genialne, wyjątkowe, a ich zrealizowanie stawiają sobie za punkt honoru. Zatem nie bacząc na konsekwencje i przeszkody działają, by osiągnąć założony cel. A bywają one różne: chłopcy chcą nauczyć się jeździć konno, bo umiejętność tę posiada Marysia, pragną obejrzeć z bliska prawdziwą broń, marzy im się wygrana w konkursie, stawiają sobie za cel ukulturalnienie otoczenia poprzez zorganizowanie koncertu. Nieobce im są poczynania altruistyczne - wcielają się w rolę detektywów, organizują wieczorek integrujacy sąsiadów, a nawet wielkodusznie dzielą się zebranymi na obóz pieniędzmi, gdyż wzrusza ich czyjeś nieszczęście. A że efekty tych działań są bardzo różne, nie zawsze udane, to już inna sprawa... Bohaterowie rozwiajają także swoje pasje (są kinomanami, cenią wszelkie przejawy sztuki), świetnie się uczą, a ich naczelną zasadą jest dewiza muszkieterów: "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". 

W kolejnych historiach pojawiają się niekiedy nawiązania do wcześniejszych przygód, ale można określić tę książkę jako zbiór opowiadań, które łączy postacie bohaterów. Jak zapewnia autorka - są to autentyczne historie, bo oparła je na doświadczeniach swoich pociech - Mikołaja i Julki. 

Książka ma formę pamiętnika - narratorem jest Michał i to on opowiada o przygodach bandy. To pozycja przeznaczona dla młodych czytelników, równieśników bohaterów, zatem najlepiej sprawdzi się jako lektura dla dziesięcio-dwunastolatków.

Katarzyna
"Banda Michałka"
Autor: Ewa Karwan-Jastrzębska
Ilustrator: Ajka Karwowska
Wydawnictwo: Znak emotikon
Oprawa: twarda
Liczba stron: 256
Format: 14x20,5 cm
ISBN: 978-83-240-1961-8

Komentarze