"Prawdziwa bajka" - podróż w krainę bogactwa znaczeń
"Prawdziwa bajka" to książka, która zaskakuje. Wszystko w tej lekturze jest "inne", nietypowe. Trudno znaleźć jakiekolwiek analogie, bo to pozycja po każdym względem nowatorska. 

Przywołując jej twórców, nie sposób nie wymienić ich "jednym tchem", bo tekst i ilustracje stanowią równoważną wartość "Prawdziwej bajki". Zatem mamy okazję poznać historię wakacyjnej podróży przez różne kraje odbywanej przez parę młodych ludzi. Narrator i Julka zwiedzają, przemieszczają się z jednego krańca Europy na drugi, a po pewnym czasie okazuje się, że w eskapadzie bierze udział jeszcze ktoś - pająk-wagabunda, pracowity miłośnik filmów z samochodowymi pościgami... Rodząca się między nimi więź, wreszcie zażyłość, swego rodzaju przyjaźń prowadzi do zaskakujący finału zdarzeń. Tekst stworzony przez Mikołaja Łozińskiego jest pełen znaczeń, otwarty na przeróżne interpretacje, ale równie bogate i niejednoznaczne są ilustracje autorstwa Marty Ingerskiej. 

Dorośli bohaterowie i pająk - dość zaskakujący zestaw postaci w lekturze przeznaczonej dla młodego czytelnika (choć prawdę mówiąc - to książka dla o wiele szerszego grona odbiorców). 

Z kolei warstwa ilustracyjna to zaledwie barwy podstawowe, czerń i biel; zgeometryzowane kształty. Można by powiedzieć, że nie wyręcza odbiorcy w wizualizowaniu przedstawianych zdarzeń, ale równie uprawniona będzie opinia, iż podsuwa nam obrazy otwarte na interpretację, bogate w znaczenia, bo dla każdego mogące znaczyć inaczej.

Czytaliśmy "Prawdziwą bajkę" naprawdę rodzinnie. Tata dziewczynek stwierdził, że jest zabawna. Ja odniosłam wprost przeciwne wrażenie. Intrygująca lektura także dla "starszaków". Ożywcza i inspirująca pozycja. 

Polecam
Katarzyna"Prawdziwa bajka"
Tekst: Mikołaj Łoziński
Ilustracje: Marta Ignerska
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Liczba stron: 64
Format: 22 × 28 cm
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
ISBN 978-83-60915-83-7Komentarze