"Zabawa w teatr" - odkryj teatr na nowo


Teatr. Co to takiego? Czy w dobie nieustająco napływających informacji i ciągłych nowinek technologicznych nie zapomnieliśmy o tym miejscu? Kiedy po raz ostatni w nim byliśmy? Czy nasze dziecko wie co to teatr? Czy uczestniczyło kiedyś w spektaklu? 

Jeśli ktoś z Was pozwolił zakurzyć się nieco temu miejscu to mamy dla Was sposób jak łatwo do niego powrócić i zaprzyjaźnić z nim dziecko. „Zabawa w teatr” to książka, która pomoże Wam odkryć to miejsce na nowo razem z dzieckiem w niezwykle przyjemny, interesujący i twórczy sposób.

Teatr nie jest dla dziecka tylko doznaniem estetycznym, jak to często bywa w przypadku dorosłych, ale głębokim doświadczeniem, i to w pełnym tego słowa znaczeniu. I o tym powinny pamiętać osoby pragnące bawić się z maluchami w teatr. Dlaczego bawić? Bo zabawa to najlepsza forma edukacji. (Lucyna Winkel-Sobczak)

To książka przeznaczona głównie dla nauczycieli przedszkola i klas początkowych, ale sądzę, że również wiele rodziców znajdzie tu sporo inspirujących pomysłów na twórcze spędzenie czasu z dzieckiem i wprowadzenie go w magiczny świat teatru, w czym z pewnością pomoże owa książka.

Możemy wyodrębnić w niej dwie części: 
I część dotycząca wiedzy o teatrze 
oraz 
II część zawierająca gotowe scenariusze przedstawień wraz z propozycjami sposobu przygotowania stroi dla aktorów i rekwizytów.

W I części znajdziemy między innymi takie rozdziały, treści i informacje jak:
- Wprowadzenie, czyli co powinniśmy wiedzieć o teatrze, gdzie dowiemy się czym jest teatr, jak działa, na czym polega oraz zapoznamy się podstawowymi pojęciami takim jak scena, widownia, aktorzy, bez których to ciężko mówić o teatrze.
- Co z tym teatrem, czyli skąd się wziął? Rozdział ten przybliża krótką historię teatru w niezwykle ciekawy i prosty sposób, tak by zaciekawić nią dziecko.
- Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o teatrze? Tu znajdziemy ogrom z pewnością interesujących dziecko informacji na temat szczegółów funkcjonowania teatru i jego budowy oraz oczywiście fachowe słownictwo takie jak; kulisy, sufler, proscenium, kanał dla orkiestry itp., a także wiele ciekawostek.
- Porady dla małych aktorów wraz z przykładami ćwiczeń dotyczących ekspresji, dykcji, emisji głosu oraz wyobraźni. Znajdziemy tu także kilka praktycznych rad jak przygotować przedstawienie w domu.
- Na koniec Część dla nauczycieli i rodziców, zawierająca treści; jak przygotować się do wystawienia przedstawienia, terapia przez sztukę oraz słownik podstawowych pojęć teatralnych.

W II części mamy 23 propozycje krótkich scenariuszy wraz z podpowiedziami jak przygotować ciekawe rekwizyty i stroje dla dzieci. Scenariusze te oparte są o utwory znanych autorów, np. Danuta Gellnerowa „Wiosna i kwiatki”, Maria Konopnicka „Komedia przy myciu”, Julian Tuwim „Spóźniony słowik”, Jan Brzechwa „Wrona i ser” i inni.

Sądzę, iż książka ta będzie pomocą i inspiracją za równo dla młodych zaczynających swój starz pracy nauczycieli, jak i dla tych już bardziej doświadczonych, ale także dla rodziców pragnących spędzić kreatywnie czas z swoimi pociechami i odkryć z nimi teatr, być może na nowo.
„Zabawa w teatr” w pewnością pobudzi Waszą wyobraźnię i wyzwoli Waszą twórczość, a także porwie w magiczny świat teatru.

Polecam
Magda


Tytuł:  "Zabawa w teatr"
Autor:  praca zbiorowa
Wydawnictwo: Papilon
Oprawa:  twarda
Format:  260x195 mm
Liczba stron:  120 
Komentarze