"Straszyć nie jest łatwo" - zabawnie o duchach - i ze szczęśliwym finałem!
Jeśli jesteście nieco znużeni standardową galerią bohaterów w książkach dla młodych czytelników, to jest to pozycja, po którą warto sięgnąć - w "Straszyć nie jest łatwo" nie spotkacie grupki przedszkolaków czy uczniów, głównymi postaciami nie będą także zwierzątka przeżywające przygody wzorowane na realiach świata ludzi. Przygotujcie się na poznanie niezwykłych osobistości, o niesamowitych umiejętnościach, no i przyznajmy - dość wiekowych. 

Nas zaintrygował sympatyczny kot widoczny na okładce - nosi on rzadko spotykane imię Ambroży i jest specjalistą od opowiadania bajek, w których bohaterowie uskarżają się na mnóstwo dolegliwości. Oprócz niego spotkamy na kartach tej lektury inne niebanalne okazy fauny - wilkołaka, złotą rybkę - wszystkie zwierzęta oczywiście obdarzone są umiejętnością porozumiewania się, a przyjaźnią się z czworgiem dość eterycznych postaci zamieszkujących stojący nieco na uboczu dwór... Niematerialne, liczące sobie co najmniej kilkaset lat, unikające słońca... Czyżby?!? Tak - to duchy!!! 

Jeśli słowo to wywołuje u Was przerażanie i wahacie się, czy sięgnąć po tę pozycję - uspokajam: bez obaw! Ba, ta lektura zadziała w sposób diametralnie różny - nie przestraszy, lecz rozbawi, poprawi nastrój, a uśmiech nie będzie schodził z twarzy. Nic w tym dziwnego - jej autorem jest Marcin Pałasz, znany choćby z przezabawnej, pełnej inwencji pozycji "B@jki" - w "Straszyć nie jest łatwo" także daje popis swoich umiejętności kreowania niezwykłych postaci oraz zabawnych wydarzeń, piętrzenia nieporozumień i śmiesznych pomyłek. 

Tu nic nie dzieje się zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami: duchy mają problemy z przestraszeniem kogokolwiek, wilkołak łasi się do okazujących mu sympatię nowych mieszkańców dworu, złota rybka nie chce już spełniać życzeń, a gdy to robi - skutki są opłakane... A i ludzie zbyt trzeźwo i zdroworozsądkowo traktują pojawiające się tu i ówdzie duchy, które ze wszelkich sił starają się stanąć na wysokości zadania i dokonać tego, do czego są stworzone - przerazić, wywołać krzyk przerażenia, dreszcze... 

Biało-czarne ilustracje, których autorką jest Jolanta Marcolla, świetnie pasują do tematu książki, nocnych klimatów, które tak ukochały duchy. A sama pozycja jest pięknie wydana - aksamitna w dotyku okładka, twarda oprawa, książka szyta - zatem bez uszczerbku zniesie wielokrotną lekturę, a nie wątpię, że przeczytawszy ją, będziecie do niej wracać, będziecie ją pożyczać rodzinie czy znajomym!

Polecam
Katarzyna
"Straszyć nie jest łatwo"
Autor: Marcin Pałasz
Ilustrator: Jolanta Marcolla
Wydawnictwo: Bis
Oprawa: twarda
Liczba stron: 172
Format: 16,8 x 23,5 cm
ISBN 978-83-7551-383-7


Komentarze