"Spacerkiem po Łodzi" - niebanalne zaproszenie do odwiedzin
Wakacyjne ścieżki prowadzą nas nad morze, nad jeziora, zatem choć Łódź nominalnie łączy się z takimi kierunkami wypraw, to nieczęsto chyba jest miejsce, które za cel urlopu wybieramy. Niesłusznie! Co więcej - krótki pobyt to za mało, zatem zazdrościmy mieszkańcom tego miasta czy też okolic, którzy mogą częściej je odwiedzać i poznać naprawdę dobrze, bo jest i co oglądać, jest mnóstwo instytucji, które oferują rozrywkę, przekazują wiedzę. 

"Spacerkiem po Łodzi" to przewodnik dla dzieci. Przyda się małym mieszkańcom tego miasta, ale przede wszystkim to doskonała lektura dla osób mieszkających nieco dalej, planujących wyprawę do tego miasta, tak różnie nazywanego - "ziemią obiecaną", "polskim Manchesterem" czy "Kominogrodem". 

Jakie skojarzenia przychodzą na myśl w związku z tym miastem? Zapewne przemysł włókienniczy, niewątpliwie też postać pochodzącego z Łodzi Juliana Tuwima, wytwórnie filmów, ulica Piotrkowska... To tylko kilka spraw - zatem warto sięgnąć po ten niebanalny przewodnik i przekonać się, jak wiele jeszcze niezwykłych miejsc, ciekawych osób, wartościowym przedsięwzięć z Łodzią się wiąże!

Przemysł włókienniczy pozostawił wiele fabryk - dziś to obiekty, w których znajdują się muzea, galerie, sklepy, ale i mieszkania (lofty). Słynne postacie z miastem związane to także genialny pianista Artur Rubinstein, fabrykanci - Karol Scheibler (polecamy także inną pozycję Wydawnictwa Literatura o rodzinie Scheiblerów - "A u nas w domu. Opowieści dzieci fabrykanta"), Izrael Poznański, poza tym dyplomata Jan Karski czy autorzy powieści dla młodzieży - Zbigniew Nienacki oraz Andrzej Sapkowski, noblista Władysław Reymont. Łódź to bardzo "filmowe" miasto, tu powstały ulubione dobranocki najmłodszych - o Misiu Uszatku, o Coralgolu, Pingwinku Pik-Pok, jest tu Aleja Gwiazd, szkoły filmowe, wiele filmów tu właśnie kręcono, a bohaterem najsłynniejszego chyba - "Ziemi obiecanej" - jest właśnie samo miasto. 

Wprost trudno wyliczyć wszelkie atrakcje, jakie oferuje mieszkańcom i osobom odwiedzającym Łódź: miejsca warte zobaczenia znajdą fani sportu, wielbiciele wszelkich sztuk, interesujący się fauną, florą, pasjonaci historii i techniki... 

Książka dodatkowo zawiera mały słowniczek wyrazów używanych przez łodzian, a także sporo ciekawostek odnośnie kuchni typowej dla tego miasta, a nawet kilka przepisów do wypróbowania. Spodobała się nam strona graficzna książki - wiele zdjęć, mnóstwo rysunków, ciekawostki w "dymkach", nietypowy spis treści... Interesująco została też przedstawiona historia Łodzi, życie fabrykantów i robotników, dzięki którym to miasto rozkwitło. 

Wspominam mój krótki pobyt w Łodzi, która mnie zauroczyła imponującą zabudową, rozległościa miasta i planuję kolejną wyprawę - wszak miasto o prawie sześćsetletniej historii (rocznica powstania za dziewięć lat!), trzecie pod względem liczby mieszkańców, czwarte co do wielkości w Polsce kryje w sobie wiele tajemnic, oferuje mnóstwo intrygujących propozycji - imprez, obiektów do zwiedzania... 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Spacerkiem po Łodzi"
Autorzy: Aleksandra Jonas, Karolina Kołodziej, Maciej Kronenberg
Ilustrator: Iwona Cała
Wydawnictwo Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 160
Format: 17x22,5 cm
ISBN: 978-83-7672-267-2Komentarze