"Nela na 3 kontynentach" - mała przewodniczka na medal!Na początku lektury Nela wita nas jak dobrych znajomych, na kolejnych stronach pojawiają się też nawiązania do poprzedniej książki o jej przygodach - i to chyba rzeczywiście bardzo częsta sytuacja: poznawszy dzielną małą podróżniczkę bez wahania sięgniemy i po nowy tytuł. Być może niektórzy staną się wiernymi czytelnikami opowieści Neli dzięki telewizyjnemu serialowi, w którym mamy możliwość być naocznymi świadkami jej wypraw. My też go uwielbiamy! Gdy tylko jest okazja, by obejrzeć pasjonujący odcinek, to wszelkie sprawy odchodzą na plan dalszy. 

Co znajdziemy w "Neli na 3 kontynentach"? Ponownie odwiedzamy zakątki globu, które poznaliśmy dzięki Neli w pierwszej pozycji o jej podróżach: "10 niesamowitych przygód Neli" - Boliwię, Zanzibar, Tajlandię, Bali. Ale i nowe miejsca staną się po lekturze nam bliższe: Etiopia, Tanzania, Komodo, Wyspy Gili. Już w pierwszej części historie były tak przedstawiane, by czytelnik miał wrażenie, iż w pewnym sensie bierze w nich udział. Nela opowiada, jak należy przygotować się do wyprawy, zadaje pytania o to, jak my byśmy postąpili w różnych sytuacjach, które stały się jej udziałem. 

Klarowny styl, obrazowe wyjaśnienia, szczegółowe opisy - dzięki tym elementom książka świetnie się sprawdza także w przypadku najmłodszych. Jeśli sami nie jesteśmy specjalistami w takiej tematyce, to nie szkodzi - nie będziemy musieli poszukiwać pomocy w innych źródłach - Nela opowiada ciekawie i wnikliwie, w książce są wszystkie ważne informacje, mnóstwo ciekawostek, do tego sporo fotografii, a także rysunki Neli, na których zobrazowane zostały różne sprawy - najczęściej zagrożenia związane z kontaktem ze zwierzętami. To właśnie zaleta tej lektury - mała podróżniczka tłumaczy, dlaczego nie można podchodzić zbyt blisko - nawet do żywiących się roślinnym pokarmem hipopotamów; wyjaśnia, że trzeba skrupulatnie wypełniać polecenia przewodnika, bo taka nadmierna samodzielność w nieznanym, egzotycznym miejscu może się bardzo źle skończyć. 

Poprzednia publikacja opisywała dziesięć przygód i taką samą ich liczbę znajdziemy w tej książce. Tym razem Nela jedzie na safari - oczywiście są to bezkrwawe łowy, polegające jedynie na "ustrzeleniu" fotek;), popłynie łódką na spotkanie hipopotamów, w Azji odwiedzi Świątynię Małp, na wyspach Gili spotka się z żółwiami, a nawet tropić będzie niebezpieczne, olbrzymie jaszczurki z Komodo - warany! Nie zabraknie i podróży mających na celu podziwianie pięknych krajobrazów, czyli Laguny Colorada, gór Semien, pięknych plaż Zanzibaru... 

Dodam tylko, że warto lekturę wzbogacić obejrzeniem filmów o przygodach Neli (audycje te są dostępne na stronie TVP), bo możemy być zaskoczeni, iż dziewczynka przytula się do groźnego warana... Takie zdjęcie znajduje się na 165 stronie - a dzięki filmowi dowiemy się, iż jest to tylko niezwykle realistycznie wyglądająca rzeźba zwierzęcia.

Jak zwykle podróże z Nelą dostarczają mnóstwa wrażeń, emocji, a także wiedzy - warto skorzystać z zaproszenia, być może rozbudzone apetyty na poznawanie świata skłonią nas do zaplanowania jakiejś wyprawy? W końcu - dla chcącego nic trudnego! A szlaki - dzięki małej podróżniczce - mamy już przetarte!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


"Nela na 3 kontynentach"
Autor: Nela Mała Reporterka
Wydawnictwo: Burda Publishing Polska
Oprawa: twarda
Liczba stron: 224
Format: 17x22 cm
ISBN: 978-83-7596-603-9Komentarze

  1. Paweł nie lubi, a szkoda, bo fantastyczna książka :-(

    OdpowiedzUsuń
  2. Młody jest jeszcze:) Nie wątpię, że za niedługi czas stanie się fanem takich lektur!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)