Odkrywanie świata - "Psy i szczenięta", "Młode zwierzęta" - ciekawe opracowania na przeróżne tematy
Wpadła mi ostatnio w oko okazała pozycja o kotach - a to pasja Młodszej, na dodatek zbliżają się jej urodziny, więc przez chwilę wydawało się, że to będzie idealny prezent. Dlaczego zmieniłam zdanie? Nie chodziło wcale o cenę, bo prawie czterystustronicowa publikacja nie kosztowała znowu tak drogo. Zadecydowały inne względy: nie bez powodu książki dla najmłodszych mają często sztywne kartki czy zaokrąglone brzegi, pozycje dla kilkulatków - wiele ilustracji, niedługie teksty, język dostosowany do możliwości takiego odbiorcy. Tak obszerna pozycja jak ów album o kotach znużyłaby już samym oglądaniem, mnogość informacji zupełnie nie trafiłaby do kilkuletniego dziecka, a i samo przeglądanie sprawiałoby problem - duża, ciężka książka pewnie  nieczęsto byłaby wyciągana, no i raczej nie mogłaby wybrać się z nami w podróż - a Młodsza ma w aucie podręczną biblioteczkę, w której następują wciąż przetasowania - po chwili od ruszenia następuje proces decyzyjni i córka pogrąża się w studiowaniu ilustracji. 

Te wszystkie kwestie sprawiają, że seria "Odkrywanie świata" Wydawnictwa Olesiejuk to książki warte uwagi. Z tyłu każdej pozycji możemy zobaczyć pozostałe książki z serii - jest ich trzydzieści - dwadzieścia osiem publikacji "Odkrywanie świata" oraz dwie zawierające biblijne opowieści ze Starego i Nowego Testamentu. Sięgając po te pierwsze najmłodsi zdobędą wiedzę w wielu dziedzin - przede wszystkim dotyczą one przeróżnych zwierząt - są tomy o psach i kotach, o owadach, wężach, wielorybach, zwierzętach zagrożonych czy hodowlanych, o dinozaurach i przeróżnych rekordzistach w świecie zwierząt. Pasjonaci historii także znajdą coś dla siebie, podobnie jak miłośnicy ciekawostek, jest też książka o naszym ciele, tom o samochodach, o sportowych rekordach, a także słownik angielsko-polski. 

Można sukcesywnie uzupełniać kolekcję, bo cena tych książek jest naprawdę przystępna. To też ważna kwestia - czasem zainteresuje nas jakieś zagadnienie, szukamy na ten temat informacji - czasem ta zwykła ciekawość przeradza się w pasję - szukamy dalej informacji, kolejnych publikacji na dany temat. Bywa jednak i tak, że nowa kwestia nas pochłonie - dzieci także bywają zmienne w swych upodobaniach. Zatem takie pozycje dostosowane do ich wieku dostarczą odpowiedniej porcji wiedzy, pozwolą zorientować się "co w trawie piszczy". Takie pozycje mogą posłużyć też do rozbudzenia ciekawości - intrygująco przedstawiony temat może skłonić do dalszych poszukiwań. A wiedza przedstawiona w serii "Odkrywanie świata" przyda się i na lekcjach - dlatego lektura każdego z tomów przynosi wielorakie korzyści.

Niespełna pięćdziesięciostronicowe książki zawierają sporo wiadomości, przedstawiają to, co istotne, charakterystyczne - ale też i kwestie nietypowe, ciekawostki. Dodatkowo zaletą jest bogaty materiał ilustracyjny: są fotografie, rysunki, schematy. "Młode zwierzęta" to zwięzłe przedstawienie tego, jak wygląda opieka nad młodymi, jak się różnią rozmaite gatunki - najmłodsi dowiedzą się, jak wychowują swe potomstwo ssaki, a jak opiekują się nim ptaki, poznają "wodne dzieci", a także maluchy, o których nieczęsto myślimy - małe owady, płazy czy gady. 

Wprawdzie to koty zauroczyły Młodszą już "wieki" temu;), ale odwiedziny u naszej znajomej-właścicielki sympatycznego pieska Fuksa sprawiły, że już nie tylko Starsza marzy o takim pupilu - obie dziewczyny deklarują, że bardzo odpowiedzialnie się pieskiem zajmą i nie musi być wcale złocisty;) - Fuks jest biało-czarny i przeuroczy! A czy jesteśmy już na to gotowi? Jeśli i Wy macie takie dylematy, to warto sięgnąć po tom "Psy i szczenięta". Podtytuł umieszczony na dole okładki doskonale oddaje zawartość książki - "Jak dbać o swojego najwierniejszego przyjaciela" - to przystępnie napisane kompendium opieki nad czworonożnym pupilem. Jest tu wszystko - autorzy poruszyli kwestie istotne dla każdego początkującego opiekuna. Dowiemy się, jak pomóc podopiecznemu w zadomowieniu się, co przygotować, by jego wszelkie potrzeby były zaspokojone, jak wybrać pieska, w jaki sposób go żywić, jak trenować. Znajdziemy też informacje związane z pielęgnacją psiego przyjaciela, z pomocą w przypadku niedomagań zdrowotnych. Najmłodsi zdobędą też argumenty przekonujące rodziców, że pies powinien zostać kolejnym domownikiem;) 

Książki zostały starannie wydane: twarda okładka zapewnia ich trwałość, nawet po wielokrotnym oglądaniu są w stanie idealnym, do tego nieco grubszy papier wewnątrz, dobrej jakości zdjęcia świetnie uzupełniają opisywane zagadnienia. Ważniejsze kwestie zostały wyróżnione w ramkach z kolorowym tłem. Zakres wiedzy jest odpowiednio wyważony, informacje podane jasno, zrozumiale, zatem i samodzielna lektura już czytających pociech nie nastręczy problemów. 

Świetna seria - godna uwagi i posiadania!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

"Młode zwierzęta. Odkrywanie świata"
Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Olesiejuk
Oprawa: twarda
Liczba stron: 46
Format: 22x29 cm
ISBN: 978-83-274-2384-9

"Psy i szczenięta. Odkrywanie świata"
Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Olesiejuk
Oprawa: twarda
Liczba stron: 46
Format: 22x29 cm
ISBN: 978-83-274-2377-1
Komentarze