"Czy na wyspie grasują duchy i szpiedzy", "Czy na wyspie grasują zbiry i wombaty" - kuzyni poradzą sobie w każdej sytuacji!
Pierwsza strona obu lektur zapoznaje czytelnika z rodzinnymi związkami Karlssonów: dziadek i babcia, ich cztery córki... A skoro "dziadek" i "babcia" - to i wnuki! Najmłodsze pokolenie to Julia i Daniela zwana Pszczółką oraz George i Alex. Rodzice dziewczynek to naukowcy - wciąż wyjeżdżają na badania, konferencje, mama George'a jest aktorką, która często podróżuje z teatrem, zaś mama Alexa pracuje jako kucharz na statkach, zatem też często opuszcza domowe pielesze. Co wtedy dzieje się z dziećmi? Na szczęście jest ciocia Frida! Opisana jako artystka jest w rzeczywistości osobą o rozmaitych zainteresowaniach, wielu pasjach i mającą mnóstwo pomysłów na zarabianie na życie. Gdy ją poznajemy rzeczywiście tworzy artystyczne instalacje - rzeźby z blachy i sznurka, które mają poruszać wyobraźnię odbiorców. Niespodziewanie okazuje się, że znajduje się tajemniczy imitator, który podszywa się pod Fridę Karlsson i swoje prace sprzedaję jako jej!

A to jeszcze nie koniec kłopotów! Na zdjęciach poniżej widzicie ni mniej, ni więcej tylko wyspę cioci Fridy! Fantastyczna sprawa, prawda? Jednak takie nieco odcięte od świata miejsce, znajdujące się siedemdziesiąt kilometrów od najbliższego posterunku policji może jednocześnie wydawać się niezbyt bezpieczne... Dlatego spędzające wakacje na wyspie dzieci tropią bezgłowego ducha, który podkrada im jedzenie i starają się rozwikłać tajemnicę, kto podszywa się pod ciocię i tym samym odbiera jej źródło dochodu. 

Problemów sporo, ale czworo kuzynów, ciocia i "gadający" kot to drużyna nieustraszona, ofiarna i zdeterminowana, by odkryć prawdę. Znakomicie się uzupełniają: ciocia nie lubi gotować, za to Alex odziedziczył po rodzicach pasję kulinarną i wciąż serwuje kuzynom pyszne potrawy. Na dodatek mieszka we Francji, więc w kontaktach z rodziną ze Szwecji prezentuje nieco odmienne zwyczaje, które budzą zdumienie, a czasem i bawią. Zresztą wiele tu zabawnych sytuacji: dzieci są przyzwyczajone do pewnych standardowych elementów stanowiących wyposażenie domu - a na wyspie nie ma ani telewizora, ani komputera, ba - nie ma nawet łazienki. Za to mieszkają w wieży, której ściany ciocia ozdobiła pięknymi malowidłami, na wyspie wciąż natykają się na towarzyskiego konika, no i mogą spędzać czas według swoich upodobań, bo ciocia pozwala siostrzenicom i siostrzeńcom na wiele swobody - dzięki czemu mogą bez przeszkód poświęcić się odkrywaniu sekretów wyspy... 

Przygody bohaterów nie są pozbawione sensacyjnych wątków - w części pierwszej chcą ująć szpiegów i ujawnić, kim są owe "duchy", w kolejnym tomie ich przygód muszą znaleźć sposób, by pozbyć się zbirów, którzy przybywają i straszą, a wreszcie i niszczą mienie cioci. 

Choć na umieszczonych niżej zdjęciach widzicie wszystkie ilustracje z książek, to te sto kilkadziesiąt stron lektury minie Wam niepostrzeżenie - to pewne! Każdy z bohaterów jest wyjątkowy, ma odmienne pasje i usposobienie, ciocia zachwycą swym entuzjazmem i wiarą w odpowiedzialność małych kuzynów - a oni z kolei imponują pomysłowością, odwagą, ale i rozwagą. Wyspa Perkozów to zachwycające miejsce, a do tego jeszcze możecie zainspirować się potrawami przygotowywanymi przez Alexa, na które przepisy znajdziecie na końcu każdej z pozycji. 

Do tej pory ukazały się dwa tomy przygód Karlssonów, ale wydawnictwo przygotowuje dwa kolejne, zatem wielbiciele przygód młodych detektywów niebawem będą mogli poznać dalsze perypetie kuzynów i ich cioci!

Polecam
Katarzyna
"Czy na wyspie grasują duchy i szpiedzy""Czy na wyspie grasują zbiry i wombaty"
Autor: Katarina Mazetti
Wydawnictwo: Czarna Owieczka
Oprawa: twarda
Liczba stron: 160, 144
Format: 14,5x20
ISBN: 978-83-63010-44-7, 978-83-63010-51-5Komentarze