"Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety zwierząt" - by być z przyrodą za pan brat!
Od narodzin do śmierci, budowa ciała, zdobywanie pożywienia, obrona, niezwykłe zachowania, wygląd, gatunki małe i olbrzymie, "nasze" i egzotyczne - Dorota Sumińska w swojej najnowszej pozycji porusza mnóstwo tematów, wyjaśnia wątpliwości, odpowiada na pytania, które często zaprzątają małe główki naszych pociech;) 

Doskonale znana chyba wszystkim miłośnikom przyrody autorka jest lekarzem weterynarii i psychologiem zwierzęcym, zatem możemy być pewni, że otrzymujemy wiadomości "z pierwszej ręki";) Dorota Sumińska zyskała popularność dzięki programom telewizyjnym i audycjom radiowym: charakterystyczny sposób przekazywania wiadomości - bezpośredni i obrazowy, sprawia, że słucha się jej opowieści z przyjemnością, a tak zajmująco udostępniana wiedza zapada w pamięć. 

Nie inaczej rzecz się ma w przypadku niniejszej książki - autorka formułuje odpowiedzi w sposób klarowny, przywołuje pomysłowe analogie, tłumaczy tak, by młody czytelnik nie musiał sięgać po słownik, by po lekturze jego wiedza była większa, wreszcie - by obudzić pasję przyrodniczą. Ciekawe opowieści intrygują, pozwalają inaczej spojrzeć na "zwykłe" na pozór zwierzęta, dostrzec ich unikalne cechy, niezwykłe przystosowania, cech charakteru często tak bliskie i naszemu postępowaniu.

Wiele pytań przywołanych w książce dotyczy zwierząt żyjących blisko nas, naszych pupili - kotów i psów, ale przecież ciekawi świata młodzi odkrywcy świata przyrody pragną wiedzieć więcej i o innych przedstawicielach fauny - zwierzętach gospodarskich, mieszkających w pobliskich lasach, o tych, których domem są różne zbiorniki wodne, o latającym bractwie, a wreszcie o gatunkach, które w Polsce spotkać można jedynie w zoo, bo żyją w odległych zakątkach kuli ziemskiej - dlatego wiadomości o nich znajdziecie w tej lekturze. 

Lista pytań, na które odpowiada autorka jest bardzo długa: czasem wyjaśnienie jest obszerne, zajmuje całą stronę, niekiedy są to krótkie, dwu- czy trzyzdaniowe wytłumaczenie. Nierzadko zdarza się, że wprawdzie pytanie dotyczy jednej kwestii, ale w odpowiedzi uzyskamy krótki portret danego zwierzęcia, ciekawostki niezwiązane bezpośrednio z wątpliwością w pytaniu zawartą, ale warte poznania. 

Na okładce znajdziemy dopisek informujący, że druk książki jest duży, zatem nadaje się ona świetnie do samodzielnego czytania przez żądnych wiedzy młodych miłośników przyrody. Dlatego też wyjaśnienia mają taką a nie inną formę - są jasne, trudniejsze kwestie wyjaśnione zostały na przykładzie prostych analogii, tak by odpowiedź satysfakcjonowała, a nie - frustrowała swą wnikliwością, na którą jeszcze czasem nieco za wcześnie...

A przy okazji to taka sympatyczna książka "do czytania" - nawet jeśli przywołane pytania nie pojawiły się jeszcze w rozmowach, to skorzystajmy z tej pozycji nie jak z leksykonu, wertując kolejne strony czy też czytając od deski do deski. Na pewno do lektury przyciągną młodych czytelników sympatyczne ilustracje - Dorota Sumińska często wspomina o podobnych zachowaniach czy potrzebach ludzi i zwierząt - i takie właśnie - upersonifikowane są niektóre z wizerunków autorstwa Joanny Żero, choć oczywiście nie wszystkie. Wszystkie zaś są kolorowe, zabawne, świetnie uzupełniają tekst i budzą zaciekawienie światem przyrody.

Polecam
Katarzyna i dziewczynki

"Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety zwierząt"
Autor: Dorota Sumińska
Ilustrator: Joanna Żero
Wydawnictwo Literackie
Oprawa: twarda
Liczba stron: 96
Format: 21 x 22,5 cm
ISBN: 978-83-08-05421-5
Komentarze