"O krześle, które dało nogę" - bohaterowie z krwi i kości, choć z drewna;)Ludzie, zwierzęta, czarodzieje, wróżki, elfy, krasnoludki, ożywione zabawki - "arsenał" bohaterów jest bardzo szeroki, ale tak niekonwencjonalnego rozwiązania, jakie zastosowała Agnieszka Urbańska, na pewno się nie spodziewacie! Otóż główną rolę w każdym z siedmiu opowiadań znajdujących się w tej książce odgrywają... krzesła! 

To ciekawy i niebanalny pomysł - i zaręczam - nie sposób domyślić się, co w tych historiach się wydarzy, jakie przygody staną się udziałem niezwykłych mebli, które dzięki wyobraźni autorki nie służą jedynie do siedzenia - ich rola w opowieściach jest niebagatelna. Dzieje się wiele i sympatyczna ilustracja na okładce jest tego znakomitą zapowiedzią. 

Myliłby się ten, kto sądziłby, że akcja opowiadań rozgrywać się będzie jedynie pod dachem, w mieszkaniach. O nie! Rozejrzyjcie się, pomyślcie - wszak krzesła można znaleźć prawie wszędzie - w sklepie meblowym, w przeróżnych miejscach, gdzie zmęczeni chcemy przysiąść, odpocząć, czy też w spokoju zastanowić się nad pewnymi sprawami. Czasem - gdy są zniszczone - trafiają na strych, a bywa, że i na śmietnik... Naszych bohaterów spotkamy we wszystkich tych miejscach, zdarzy się też tak, że krzesło opuści domowe pielesze i uda się tam, gdzie go fantazja poprowadzi. Okaże się także, że i takie niby niepozorne meble mogą wiele zmienić w życiu ludzi, z którymi przyszło im współegzystować;) 

Nie tylko realizacja marzeń i niezwykłe przygody mają "w głowie" krzesła - potrafią pomagać - na przykład mieszkańców ulicy Krzesłowickiej nauczą umiaru, a ukochane krzesełko należące do pana Szydełko sprawi, że jego życie uczuciowe rozkwitnie!;)

Dowiemy się też, że takie krzesło może stać się nawet... wehikułem, który przenosić będzie w różne niezwykłe, magiczne, ciekawe miejsca. Możecie o tym sami się przekonać! Możecie także odnaleźć w swoim otoczeniu inne krzesła i wymyślić, co też mogłoby się przydarzyć krzesłu z poczekalni w przychodni lekarskiej, o czym marzy mebel stojący w banku, jakie pragnienia mają krzesełka z przedszkola czy szkoły...

Bohaterowie opowieści Agnieszki Urbańskiej zostali pięknie sportretowani przez Alicję Rybicką (uwielbiamy autorkę od czasu zawarcia znajomości z sympatycznym Kubusiem z "Kubusiowych opowiastek") - niezwykle radosne, świetnie oddają emocje opisanych postaci. Przekonajcie się, że krzesła mają swoje sekrety i mogą Was oczarować!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

"O krześle, które dało nogę"
Autor: Agnieszka Urbańska
Ilustrator: Alicja Rybicka
Wydawnictwo: Skrzat
Oprawa: twarda
Liczba stron: 136
Format: 16,5x24 cm
ISBN: 978-83-7915-171-4Komentarze