"Tygrys i Lula" - radosne opowieści dla najmłodszych

Wprawdzie dość okazała, jeśli chodzi o format, ale niezbyt "gruba" - sześć opowiadań i już docieramy do końca przygód Luli - czemu zatem tak przyciąga uwagę, zaciekawia, skłania małych słuchaczy do próśb o dalsze czytanie? 

Tak naprawdę powodów jest wiele. Pewnie niejedną osobę - tak jak i mnie - zauroczy zabawny, radosny rysunek na okładce. Miasto jak z bajki: kolorowe, nieco krzywe kamieniczki, rozświetlone okna - zatem pewnie wieczór - pora na czytanie na dobranoc - i te dwie sympatyczne postacie! Roześmianej dziewczynce towarzyszy równie wesoły kotek, oboje wznoszą się nad domkami i jakby zapraszają: "Zajrzyjcie do książki! Poznacie nasze wspaniałe przygody!"

Bo czyż nie wspaniałe jest życie maluchów? Wyobraźnia upiększa im wszystko, wierzą w istnienie wróżek i jednorożców, elfów i krasnoludków, no i oczywiście porozumiewają się bez żadnych problemów z zabawkami! Rodzice pewnie także zetknęli się z takimi niesamowitymi umiejętnościami poczciwych pluszaków, lalek, ba, czasem i zabawkowy samochód potrafi przemówić!;) Wczoraj nowy miś Młodszej wciąż miał apetyt na biszkopty, bardzo chwalił ich smak i za pośrednictwem swojej małej pani wciąż prosił o kolejne ciasteczka...:) 

Także i Tygrys, ten sympatyczny kotek, którego widzicie na okładce, to taki bardzo elokwentny pluszak: potrafi doradzić, świetnie podnosi na duchu, ma wiele ciepłych uczuć wobec Luli, jest po prostu jej wielkim (choć rozmiarowo niezbyt dużym;)) przyjacielem!

"Tygrys i Lula" to autorska książka, zatem otrzymujemy pozycję wyjątkową - bo tekst i ilustracje są dziełem Marty Ostrowskiej. Świetnie się uzupełniają i tworzą ciekawą całość. Dziewczynom bardzo się przygody Pauliny-Luli bardzo spodobały - podejrzewam, że kluczem do tej sympatii jest między innymi fakt, iż narracja jest tu pierwszoosobowa, zatem sposób opowiadania o zdarzeniach, patrzenia na świat jest bliski małym odbiorcom. Dla najmłodszych ich zabawki są bardzo ważne: zabierają je ze sobą, karmią je, układają do snu, a zagubienie się ukochanej przytulanki to wielki dramat! Są niezwykle istotne w życiu dzieci i zostało to właśnie sympatycznie przedstawione w niniejszej lekturze. 

Niektórzy szukają w książkach morałów, nauki, pomocy w rozwiązywaniu codziennych problemów pociech - ta książka oferuje nam coś innego, nie mniej wartościowego - zabawę, radość, emocjonujące najmłodszych przygody i szczęśliwe zakończenie. Miła lektura na dobranoc!

Polecam

Katarzyna i dziewczynki 


"Tygrys i Lula"
Autor, ilustrator: Marta Ostrowska
Wydawnictwo: Skrzat
Oprawa: miękka
Liczba stron: 48
Format: 20x27 cm
ISBN: 978-83-7915-196-7Komentarze

  1. Całkiem sporo tekstu, jak na propozycję dla najmłodszych.

    OdpowiedzUsuń
  2. Może to nie dla takich najmłodszych-dwulatków;) - raczej dla odrobinę starszych pociech:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)