"Czarnoksiężnik z Krainy Oz" - piękna opowieść o niezwykłej podróży
Tę magiczną opowieść pamiętam z wydania ilustrowanego przez Zbigniewa Rychlickiego. Jasnowłosa Dorotka miała króciutką sukienkę, Toto - czarną sierść, a lew przypominał okazy widziane w zoo czy w naturze. Manuela Adreani w odmienny, jedyny w swoim rodzaju sposób kreuje świat Krainy Oz i bohaterów tej opowieści. Smukła, rudowłosa Dorotka i jej łaciaty, brązowo-biały piesek przemierzają niezwykłe krainy, w których wszystko ma niebagatelne rozmiary. 

Maki górują nad przemierzającymi pole wędrowcami, napotkana przepaść rzeczywiście przeraża swoimi rozmiarami, równie sugestywnie przedstawione zostały niezwykłe zwierzęta, które czasem służą pomocą Dorotce i jej przyjaciołom, ale niekiedy mają wrogie zamiary i naprawdę budzą strach w czytających czy też słuchaczach!

Na szczęście to dobrze znana opowieść - adaptacja historii stworzonej przez L.Franka Bauma przywołuje wszystkie przygody, które przeżyła główna bohaterka, jej piesek, Strach na Wróble, Blaszany Drwal i Lew - zatem z każdej opresji przyjaciele wychodzą zwycięsko, a wydarzenia zmierzają do szczęśliwego finału. 

Każdy towarzysz Dorotki w trakcie wędrówki niejednokrotnie daje dowody na to, że to, czego poszukuje, tak naprawdę posiada i to w nadmiarze. Strach pragnie mieć rozum, Drwal - serce, Lew marzy o tym, by być odważnym, a przecież kolejne przygody właśnie tego od nich wymagają i wszyscy stają na wysokości zadania. Będziemy zatem świadkami podróży przez niebezpieczne miejsca, walki z nieprzyjaznymi stworami, przezwyciężania podstępem Złej Czarownicy z Zachodu. 

Wspólna droga zbliża towarzyszy do siebie, obecność przyjaciół sprawia, że każdy z bohaterów dokonuje wielkich czynów, za co spotyka ich nagroda. A my z zachwytem przewracamy kolejne strony - bo oprócz niezwykłej opowieści naszą uwagę przykuwają piękne ilustracje - nieco uczłowieczonego Lwa w oryginalnym stroju, Stracha, który niby jest ze słomy, ale ma także bardzo ludzką postać, dzielnego, zawsze pomocnego Drwala i Dorotki - tak usilnie pragnącej wrócić do domu, bo to przecież tak ważne dla każdego miejsce...

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Czarnoksiężnik z Krainy Oz"
Ilustrator: Manuela Adreani
Wydawnictwo: Olesiejuk
Oprawa: oprawa twarda
Liczba stron: 80
Format: 29.5x36.5 cm
ISBN: 978-83-274-2809-7Komentarze