"Mats i Roj. Ktoś się wprowadza" - o wszystkim, co ważne...

Przyjaciele mieszkający po sąsiedzku, niewielkie miasto, codzienne zdarzenia: zabawy, pomysły, które trzeba zrealizować, problemy i smutne chwile, które się czasem przydarzają - z różnych powodów. Takie "zwykłe" życie - ale właśnie bardzo bliskie najmłodszym. I bohaterowie też tacy, jak mali słuchacze - z głowami pełnymi planów, które trzeba zrealizować, nie bacząc na okoliczności (zastanawialiście się kiedyś, jak będzie wyglądał sklepowy wózek dryfujący na krze?;)), angażujący się bez reszty w zabawę, w działanie, z bogatą wyobraźnią czasem mogącą spłatać figla (uwielbiamy historię o "podziemnych rodzinach" i wizycie podziemnego taty;)).

Książka ta przypomina nam "Kajtka i Misia" - tylko tu bohaterowie są nieco starsi, ale są to również takie "prawdziwe" historie, odbiorca odnajduje swoje problemy i radości w tych opowieściach. W obu tytułach ważne są relacje między rówieśnikami, pokazanie tego, że można się różnić, ale i przyjaźnić. Rodzina Matsa to mama i mała siostrzyczka, tata mieszkający w Danii z nową żoną, Roj ma mamę i tatę. I choć Mats nieco mitologizuje swego ojca, a Roj czasem mam dość słuchania o tym, jakie wspaniałe rzeczy miał Mats w dawnym domu i jak świetnie się ze swoim tatą bawił, to przyjaźnią się, rozumieją, lubią ze sobą spędzać czas. To nie tylko sąsiedztwo prowokuje do częstych spotkań - chłopcy mają podobne poczucie humoru, z entuzjazmem realizują pomysły, które wpadną któremuś z nich do głowy.

Opowiadania zebrane w tym zbiorze zostały opublikowane w 2002 roku, ale mimo upływu lat troski i radości najmłodszych nie zmieniły się - cieszy wspólna wyprawa do sklepu, martwi nieco pochopnie zrealizowany pomysł, by się dla żartów ukryć w wielkim centrum handlowym, przyroda fascynuje - zatem chłopcy cierpliwie czekają, by poobserwować jaszczurkę kolegi, a potem z zapałem decydują się pomóc mu, gdy jego pupil umarł - organizują pchli targ w celu zgromadzenia pieniędzy na zakup nowego zwierzątka. 

Są tu prawdziwe uczucia, nieupiększone życie, zwykłe zdarzenia, które dla najmłodszych są ważne - i jest to traktowane, pokazane z szacunkiem. Docenienie codzienności, bez moralizowania, wytyczania sposobu postępowania, napomnień i wyjaśnień sprawia, że bohaterowie stają się bliscy czytelnikowi, słuchaczowi. 

Polecamy
Katarzyna i Starsza
"Mats i Roj. Ktoś się wprowadza"
Autor, ilustrator: Eva Lindström
Wydawnictwo: Zakamarki
Oprawa: twarda
Liczba stron: 124
Format: 17 x 20,5 cm
ISBN: 978-83-7776-057-4Komentarze