"Kastor piecze" - cudowne urodziny dzielnego cukiernika;)
Najszybsze "lekarstwo" na nudę to włączenie telewizora. Ale na pewno nie najlepsze! O wiele sympatyczniej i milej jest wyciągnąć choćby parę gier, przypomnieć sobie ich zasady i zrobić taki planszówkowy czy karciany turniej;) Albo książki - tu też przydadzą się rozmaite - i takie do oglądania, i te z opowieściami, ciekawymi historiami. A w ogóle genialnym pomysłem jest przeczytanie kolejnej przygody Kastora i pójście w jego ślady!

Te sympatyczne książki autorstwa Larsa Klintinga to taki instruktaż, któremu nie sposób się oprzeć - zwłaszcza przy okazji tego tomu! Wcześniej wydane przez Media Rodzina pozycje dotyczyły ogrodnictwa i majsterkowania - i na pewno zainspirowały wiele maluchów do posadzenia fasolki, którą tak przyjemnie się obserwuje, z taką dumą prezentuje bliskim. Być może i uzdolnieni manualnie rodzice wspólnie z pociechami stworzyli skrzynkę do narzędzi. Bo wiadomo, że najprzyjemniej jest coś robić samodzielnie - albo też wspierać rodziców, którzy potem z wielkim przekonaniem stwierdzają, że bez udziału małego pomocnika nie byłoby tak łatwo wykonać daną pracę, a na pewno - nie byłoby tak miło! 

Najnowsza opowieść o Kastorze chyba mało kogo pozostawi obojętnym na poruszony temat;) Tak naprawdę to wydaje nam się, że nikt się nie oprze pokusie wypróbowania tego genialnego przepisu na babkę, którą z okazji urodziny przygotowuje pracowity bóbr.  

To wyjątkowy dzień dla naszego bohatera - są jego urodziny, odwiedza go jego przyjaciel Maciuś, by złożyć życzenia solenizantowi, a więc by stosownie przyjąć gościa, Kastor postanawia upiec babkę. Maciuś zaś to tak serdeczny druh, że oczywiście smaczny poczęstunek robią razem. 

Na kolejnych stronach mamy opisane i pięknie zilustrowane etapy powstawania ciasta. Najmłodsi widzą wszystkie składniki, działania przyjaciół i naprawdę nie sposób nie wypróbować tego przepisu przekazanego przez babcię Kastora!  

Ale książka ta to nie tylko opowieść o pieczeniu ciasta: najmłodsi dowiedzą się, że wiele kuchennych sprzętów tytułowy bohater dostał od swojej babci i podobnie jak z zeszytu z jej przepisami korzysta z nich, szanuje je i cieszy się, że mu też służą. Jest w tej historii także swego rodzaju przekaz dydaktyczny: gdy ciasto się piecze, przyjaciele sprzątają miejsce pracy, odświętnie nakrywają stół, bo to przecież wyjątkowy dzień! Okazuje się też, że pięknie podany wypiek będzie poczęstunkiem również dla kolejnych urodzinowych gości.  

Krótka historia opowiedziana zarówno tekstem jak i ilustracjami przekonuje małych odbiorców, że wspólne wykonywanie jakichś prac to także przyjemny sposób spędzania czasu, że mogą już wiele zdziałać, zaś duma z bycia samodzielnym, pomocnym to największa nagroda - a jeśli towarzyszy jej tak pyszny efekt jak w przypadku smacznego ciasta, to radość jest przeogromna! (A babka jest rzeczywiście przepyszna:)). 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

 

 

 


"Kastor piecze"
Autor i ilustrator: Lars Klinting
Wydawnictwo: Media Rodzina
Oprawa: twarda
Liczba stron: 40
Format: 19,5x26 cm
ISBN: 978-83-8008-067-6
Komentarze