"Księżniczka Koronka i książę Hafcik" - o miłości, która burzy/pruje;) muryTa czarująca opowieść jest jak baśń: urokliwa, magiczna, łącząca to, co bliskie nam, realne z fantazją, niezwykłością. Bo czyż łatwo sobie wyobrazić biały, chłodny, koronkowy świat? Czy z kolei nasycony kolorami świat bez bieli byłby możliwy? Chyba to dla każdego dość trudne, dlatego naszą wyobraźnię wspierają piękne prace - wykonane przez Ewę Kozyrę-Pawlak są dowodem na to, że narzędziem artysty może być nie tylko pędzel, ołówek, pastele czy akwarele. Otóż tu ważną rolę odegrały... nożyczki! Misternie wycięte, łączące przeróżne materiały ilustracje są zachwycającym dopowiedzeniem urokliwej historii z pozytywnym zakończeniem. 

To też cecha charakterystyczna dla baśni, jednak nieco mniej typowa jest treść, bo nie ma tu walki dobra ze złem, brakuje mrocznych indywiduów: wszyscy bohaterowie są sympatyczni, choć nieco zapatrzeni w siebie. Zachwycające Królestwo Koronek jest równie pięknym miejscem jak Królestwo Haftów, choć tak różne są, choć dzieli je tak wiele, to przecież cudowne są oba te kraje - Liliana Bardijewska potrafi tak plastycznie, ciekawie, w tak urozmaicony sposób odmalować sąsiadujące królestwa, że najmłodsi słuchają w niemym zachwycie;) 

Niezwykły zabieg zastosowany przez autorkę to upodobnienie tej opowieści do prozy poetyckiej - obrazowe porównania, wyszukane określenia, zrytmizowanie, powtórzenia. A i bohaterowie mają skłonność do rymowania, wyrażają swe myśli, życzenia i polecenia mową wiązaną. 

Ci, którzy lubią tropić przeróżne nawiązania, dostrzegą być może pewną zbieżność pomiędzy losami Romea i Julii oraz tytułowych bohaterów - księżniczki Koronki i księcia Hafcika. Już krótki kontakt pozwala im się przekonać, że są dla siebie stworzeni, ale na drodze ich miłości stają rodziny zakochanych. Tu podobieństwa się kończą, bo całą opowieść kończy się tak, jak zwykle kończą się baśnie - bardzo pomyślnie i radośnie! 

Tyle w tej opowieści baśniowości - czy jest i morał? Ależ tak! Piękne przesłanie o tolerancji, empatii, akceptacji odmienności, o zgodzie na świat kolorowy, różnorodny, bogaty - a przez to zachwycający. Urocza historia skłania do rozmów na te ważne tematy, ale przede wszystkich jest to niezwykle ilustrowana, cudowna opowieść, której tak miło słucha się na dobranoc!:)

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


"Księżniczka Koronka i książę Hafcik"
Autor: Liliana Bardijewska
Ilustrator: Ewa Kozyra-Pawlak
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 36
Format:
ISBN: 978-83-7672-199-6

Komentarze