"Domy" - o miejscu nam bliskim w niebanalny sposóbMieszkanie w bucie zaintrygowało nas bardzo - a jeszcze wcześniej niby takie zwykłe domy na wsi i w mieści, wigwam, "morski dom" - statek (Cyryl mógłby nam wiele na ten temat opowiedzieć!), a potem inne morskie domy, podwodne siedziby mieszkańców Atlantydy, domy zaskakujące swą formą, kształtem, zwracające uwagę oryginalnymi zdobieniami... Widzimy je z zewnątrz, ale też i zostajemy zaproszeni do środka. 

Dom - nasz "zamek" wiele o nas mówi, czasem sami go tworzymy, a nawet jeśli jesteśmy niejako skazani na formę zewnętrzną, bo mieszkamy w bloku, to sposób aranżacji wnętrza, dobór przedmiotów, ozdób jest już naszą suwerenną decyzją. Miło jest prezentować ten swój "kawałek podłogi" innym, a autorka tej książki pozwala nam odbyć wiele podróży - w czasie i przestrzeni, do miejsc istniejących rzeczywiście i w krainę fantazji, wszystkie one pozwalają nam zobaczyć jak żyją inni, gdzie żyją, jak wygląda miejsce, które sobie stworzyli, by w nim bezpiecznie egzystować. 

To taka nieoczywista książka - nieprzegadana, a przecież tak pełna treści, poetycka, a jednocześnie przekazująca wiele prawd o nas samych. Choć barwy są stonowane, to jest ona tak kolorowa! Jak różnorodne są nasze domy, a choć tak odmienne - jednakowo potrafią zachwycić, zaintrygować. Ale mają i wiele cech wspólnych, dostrzegamy pewne analogie, odnajdujemy podobieństwa między przedstawionymi domami i naszym własnym. Obraz prowokuje do rozmowy, do snucia domysłów, wymyślania własnych wersji historii: kto też może mieszkać w tym oryginalnym domku na skale? Jak wyglądają inne pomieszczenia lokum księżycoluda? Czy dobrze jest żyć na walizkach? 

Dziewczyny "przy okazji" poznały nowe słowa, nowe pojęcia, lektura jest okazją do podróżowania palcem po mapie, a niebanalne ilustracje są zachwycającą inspiracją i sugestią, że pięknie nie znaczy wszystkimi dostępnymi kolorami;) 

Spotkanie z tą książką to taka wyciszająca i pobudzająca intelektualnie przygoda - warto ją przeżyć, a tę zachwycającą publikację szczerze polecamy - najmłodszym, nieco starszym i zupełnym "starszakom"!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Domy"
Autor i ilustrator: Ellis Carson
Wydawnictwo: Wilga
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Format: 24,5x30 cm
ISBN: 978-83-280-3013-8Komentarze