"Poznaję świat i kropka! Dlaczego kurzu przybywa i czemu parzy pokrzywa" - w miły sposób o świecie wiele się dowiecie!:)Książki, opisane w nich historie mają wielką moc! Często zdarza się tak, że napomnienia i prośby rodziców są puszczane mimo uszu, a przygoda bohatera z danymi kwestiami związana zapada w pamięć i skutecznie modyfikuje zachowanie najmłodszych. Podobnie bywa z rozmaitymi wiadomościami - Młodsza jest specjalistką od zadawania pytań, ale rzadko kiedy raczy wysłuchać odpowiedzi, ba, najczęściej to samo pytanie słyszymy w regularnych odstępach czasu! Natomiast jakaś ciekawostka z lektury zupełnie inaczej jest odbierana niż wyjaśnienia rodziców - o, takie rzeczy zapamiętuje się i często przywołuje ("A pamiętasz, mamo..." - i to też upewnia nas, że czas poświęcony na czytanie to dobra inwestycja;)).

Dlatego szczerze polecamy książkę Rafała Klimczaka - "Poznaję świat i kropka! Dlaczego kurzu przybywa i czemu parzy pokrzywa". O tym, że to ciekawa i warta uwagi propozycja, przekonuje także fakt, iż to kolejny tytuł serii, ponownie możemy spotkać się z bohaterkami poprzedniej części - Asią i Kropką. Tak, tak - taka oryginalna postać będzie towarzyszyć najmłodszym w odkrywaniu tajemnic otaczającego nas świata. 

Jak można przeczytać na stronie wydawnictwa, Kropka "pewnego dnia wypada z książki wprost do pokoju pełnego niespodzianek i tajemnic", zatem warto sięgnąć po pierwszą z pozycji o tych bohaterkach - "Poznaję świat i kropka! O żarówce, która świeci, lustrze i pajęczej sieci", by poznać początki tej niezwykłej przyjaźni. Mała dziewczynki i jeszcze mniejsza - rzecz jasna! - Kropka wspólnie spędzają czas, pomagają sobie, a także dowiadują się mnóstwa rzeczy o tym wszystkim, co je ciekawi. A intrygujące tematy pojawiają się co chwila! To oczywiste, gdy się jest jeszcze dzieckiem;) Wówczas mnóstwo spraw budzi zdziwienie, zastanawia, pytania sypią się jak z rękawa - i bardzo dobrze, że jest taka pozycja, jak niniejsza, która podsuwa nam wiele odpowiedzi! 

Rafał Klimczak jest dobrze znany najmłodszym wielbicielom zabawnych opowieści - to on stworzył nudzimisie i wymyślił leśne skrzaty - a ich przygody możecie poznać dzięki książkom, które ukazały się w Wydawnictwie Skrzat. Historie z nutką fantazji mają wierne grono młodych fanów. Jeśli lubicie takie nieco fantastyczne opowieści, to także i książki o Kropce przypadną Wam do gustu. Kropka bowiem ma wiele cech ludzkich - porusza się, rozmawia, myśli, czuje, ale także potrafi zmieniać swój kształt, powiększać się. Do tego poznając jej przygody spotkamy też mówiące zabawki, a na dodatek w pokoju Asi mieszka... sowa! Bardzo nas ten fakt zaskoczył, zatem musimy koniecznie przeczytać i część pierwszą, by dowiedzieć się więcej na ten temat;)

Ale na pewno nie musimy już szukać informacji o tym, dlaczego niebo jest niebieskie, czemu spotkanie z pokrzywą jest takie niemiłe, czym jest kurz, a także dlaczego rosną nam włosy i z czego są zbudowane, w jaki sposób "działa" długopis... Z książki tej można dowiedzieć się też wielu ważnych rzeczy o wodzie - a wszystkie te informacje wplecione są w sympatyczne opowiadania. Codzienne zdarzenia są pretekstem, by przekazać ciekawe informacje, a proporcje tych mini-wykładów są dobrze wyważone, zatem czytając o przygodach "mimochodem" zdobywamy sporo wiedzy!

To dobra lektura do przedszkolaków, bo odpowiedzi na pytania Kropeczki zostały prosto, klarownie sformułowane. Ale jeśli kogoś temat zaintryguje, to może zajrzeć na koniec książki, do rozdziału zatytułowanego "Ciekawostki", gdzie poruszone wcześniej zagadnienia zostały rozwinięte, uzupełnione o inne wiadomości, niż te zawarte w opowiadaniach. 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
Autor: Rafał Klimczak
Ilustrator: Ilona Brydak
Wydawnictwo: Skrzat
Oprawa: twarda
Liczba stron: 96
Format: 16,5x24 cm
ISBN: 978-83-7915-336-7Komentarze