"Elementarz dla dzieci z dysleksją" - bezcenna pomoc, by czytać jak z nut;)To jest prawie jak magia;) - własna córka czytająca, ba - na życzenie młodszej siostry przypominająca jej ulubione lektury (wczoraj o pewnej Anielce wpadła im w ręce;)). Choć nie zawsze czytanie idzie gładko, zwłaszcza wieczorami jakoś łatwiej o pomyłki, to jednak naprawdę stało się! Starsza czyta!:) 

Cieszy nas to bardzo, mimo że zdarza się jej mylić "b" i "d", czasem z odczytanych głosek tworzy zupełnie inny wyraz, ale to dalej początki, a one bywają trudne. Tym trudniejsze są dla dyslektyków. Jeśli ktoś nie zetknął się z taką osobą, to nie zdaje sobie sprawy, jaki problemem bywa napisanie nawet własnego imienia! Jak trudno jest odczytać krótki tekst czy chociażby zdanie, a gdy na dodatek w klasie gwar, zniecierpliwienie przedłużającym się wykonywaniem polecenia przez nieradzącego sobie z nim ucznia, wówczas koncentracja ulatnia się, a zadanie staje się czymś nie do przeskoczenia... 

Początki nauki są niezwykle ważne - to baza dla przyszłych osiągnięć, dalszych sukcesów, postępów w każdej dziedzinie. W klasie czasem trudno o skupienie, każde dziecko chce być zauważone, czasem kilkoro potrzebuje pomocy, wsparcia, a do tego nie zawsze przemyślana forma podręczników sprawiają, że nauka czytania napotyka na takie przeszkody, iż sfrustrowany pierwszoklasista nie posuwa się dalej czy nawet odmawia ponawiania wysiłków. 

Dobra książka winna spełniać sporo wymagań i wcale nie idzie to w parze z mnóstwem stymulujących atrakcji, a takie niestety są te ostatnie podręczniki: bardzo dużo wielobarwnych ilustracji o nasyconych kolorach, ramki, dymki, tekst na kolorowym tle, ozdobniki, drobne elementy rozpraszające uwagę, odciągające od tego, co najważniejsze - poznawania liter, identyfikowania ich, odczytywania sylab, wyrazów. Istotne jest także odpowiednie tempo i aktywne poznawanie kolejnych treści. Ważnym elementem dobrze skonstruowanego podręcznika są też atrakcyjne teksty - ciekawe, klarownie sformułowane, traktujące małego odbiorcę z szacunkiem, rozbudzające zainteresowanie światem.

Nowa propozycja Wydawnictwa Nasza Księgarnia autorstwa Agnieszki Łubkowskiej to książka, której wartość jest bezdyskusyjna. Nie mam wątpliwości, że taki schemat poznawania liter, jaki został w niej zaproponowany, to ciekawa kontrpropozycja w stosunku do obecnego elementarza. Ale ogólnie rzecz ujmując - to dobra publikacja dla dzieci mających specjalne potrzeby edukacyjne, a nawet dla tych mniej zainteresowanych opanowaniem sztuki czytania (jak Młodsza, która w tej materii wręcz dopiero raczkuje i niespecjalnie ją poszerzanie wiedzy/umiejętności kusi...)

Jak widać na zdjęciach poniżej, elementarz zachwyca przejrzystością, stonowane barwy ilustracji stworzonych przez Joannę Kłos odpowiadają potrzebom osób z dysleksją, ciekawy pomysł wprowadzania liter, dwuznaków, zmiękczeń, powtarza się przy kolejnych przykładach, zatem tak potrzebna dyslektykom rutyna (w pozytywnym znaczeniu tego słowa) daje komfort poszerzania umiejętności. Teksty towarzyszące wprowadzaniu liter są autentycznie ciekawe - dotyczą otaczającego nas świata, jego różnorodności, główne tematy to przyroda, zwierzęta, zjawiska atmosferyczne, nieco historii, geografii. To treści uniwersalne, atrakcyjne i dla dziewcząt, i dla chłopców, zatem praca z nimi będzie z pewnością miłym wyzwaniem. Połączone ono zostało z fizycznym działaniem, co pozwala utrwalić i uatrakcyjnić naukę.

Autorka proponuje też ćwiczenia relaksacyjne, wzmacniające koncentrację, zadania pozwalające powtórzyć w niebanalny sposób zdobytą wiedzę. A gdy już przyjdzie czas na czytanie, warto skorzystać z pomysłu Agnieszki Łubkowskiej służącego do wyodrębniania wyrazów, tak by debiutujący czytelnik mógł skupić się na drobnej partii materiału. 

Pięknie wydana i starannie opracowana pozycja stanie się nieocenioną pomocą dla najmłodszych, którzy mają swoiste problemy z opanowaniem sztuki czytania.

Polecam
Katarzyna

PS. Autorka zapowiada także "Elementarz dla dzieci z dyskalkulią" - na pewno warto czekać na tę pozycję!

"Elementarz dla dzieci z dysleksją"
Autor: Agnieszka Łubkowska
Ilustrator: Joanna Kłos
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 208
Format: 22x20 cm
ISBN: 978-83-10-13006-8
Komentarze

  1. Nam też przypadła do gustu, zwłaszcza minimalizm, ten brak nadmiaru wszechobecny w innych publikacjach.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)