"Wakacje z krową, czołgiem i przestępcą" - kolejna zwycięska próba przyjaźni:)



Proponowanie lektury o wakacjach pod koniec pierwszego miesiąca nauki wydaje się być wymyślną torturą... Jednak - nic bardziej mylnego! Po pierwsze plany dobrze znanego niektórym bohatera - to znaczy wyjazd na kolonie, emocje, przygody, coś niecodziennego, nie spełniają się ani na jotę. Jego udziałem staje się pobyt na wsi z dziadkiem, którym Kuba ma się opiekować. Pociechą jest towarzystwo najlepszego przyjaciela - Wojtka, ale jak się pewnie domyślają ci, którzy przeczytali pierwszą część, siostra-bliźniaczka kolegi również z nimi będzie spędzać letni czas. Zatem to nie wakacje życia, ale mały dramat - albo nawet wielki, więc przyjaciele pragną uniknąć "zsyłki";) I tu pojawia się powód drugi: pomysły chłopców są tak niesamowite, ich przygody jak zabawne i zaskakujące, że nie będziecie mogli się oderwać od tej pozycji!

Podobnie jak w przypadku pierwszej części przygód, tak i tym razem chłopcy wyszukują "sensacyjną" sprawę, tajemniczego "przestępcę" i próbują dociec prawdy. Nie jest to jednak detektywistyczna opowieść udowadniająca, że dzieci są genialnymi śledczymi, a dorośli nieporadnie błądzą w gąszczu oczywistych znaków - Małgorzata Strękowska-Zaremba tworzy historię pełną zbiegów okoliczności, nieco gmatwa zdarzenia, mnoży przeciwności, ale z drugiej strony ma to znamiona prawdopodobieństwa, mali bohaterowie zachowują się w sposób typowy dla swego wieku, a cała akcja nie sprawia wrażenia sztucznej i wysilonej. 

W "Wakacje z krową, czołgiem i przestępcą" poruszonych zostało sporo tematów: więzy rodzinne, odpowiedzialność za inną osobę, dbanie o zdrowie, rozmaite pasje i traktowanie ich z szacunkiem (nawet takich nietypowych jak... szukanie diabłów!), a nawet pierwsze uczucia. Wszystkie te kwestie poznajemy w pierwszoosobowej narracji, a przekazuje je nam Kuba, który sam miewa mnóstwo ciekawych pomysłów, a do tego ochoczo realizuje propozycje Wojtka, pasjonata programów telewizyjnych, z nich to czerpiącego wiedzę o świecie i dopasowującego to, co się przyjaciołom przydarza, do schematów znanych z seriali czy sensacyjnych audycji. Jest to więc swego rodzaju przestroga przed uzależnieniem od telewizji - na pewno o wiele lepiej czas poświęcić lekturze, a zwłaszcza tak wciągającej i zabawnej jak ta!

Warto dodać, że to kolejne wydanie tej powieści, ale z nowymi ilustracjami - humorystycznymi, świetnie oddającymi zdarzenia i emocje. Jest ich bardzo wiele, niemal na każdej stronie je znajdziemy, co w połączeniu z zabawnymi perypetiami i zakończeniami rozdziałów, w których Kuba zapowiada, jakie emocje nas jeszcze czekają, sprawia, że przeczytanie całej ponaddwustustronicowej książki nie zabierze Wam wiele czas, ba - ostrzegamy, by przed sięgnięciem po lekturę odrobić lekcje, bo obowiązki mogą ucierpieć!;)

Polecam
Katarzyna







"Wakacje z krową, czołgiem i przestępcą"
Autor: Małgorzata Strękowska-Zaremba
Ilustrator: Monika Pollak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 208
Format: 14 x 19,2 cm
ISBN: 978-83-10-12985-7

Komentarze

  1. Z przyjemnością zaczytaliśmy się w tych zwariowanych przygodach.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)