"Fisher Price Przygody z kredką. Kolorowanki i zadania" - plastyczne działania maluchówJaka powinna być kolorowanka dla najmłodszych? Taka jak "Fisher Price Przygody z kredką. Kolorowanki i zadania"! Ma tyle zalet, że boję się, iż coś pominę;)

Zdawać by się mogło, że Starsza - pierwszoklasistka tak niedawno była maluchem, ale sporo czasu upłynęło i mnóstwo rzeczy się zmieniło. Choćby właśnie kolorowanki! Dziś to publikacje dla każdego - sięgają po nie dorośli i asortyment tego typu pozycji jest bardzo bogaty. Ale i te dla maluchów przeszły mała ewolucję. Niegdyś w książeczkach tego typu znaleźć można było rysunki o naprawdę sporym stopniu skomplikowania, których pokolorowanie wymagało nie lada umiejętności. Pamiętam z mojego dzieciństwa kolorowankę przedstawiającą zwierzęta Afryki - wszystkie paski, cętki, kropki zostały z pietyzmem odzwierciedlone, na drzewach było tak wiele drobnych liści, a na ziemi - trawki, kamyczki, roślinki. Bardzo kiepsko mi szło dodawanie barw tym krajobrazom i niezaprzeczalnie pięknym okazom fauny... Dziś nikt by takiej propozycji nie podsuwał maluchom, bo to frustruje, bogactwo szczegółów zniechęca, ba, w ogóle dziecko traci zapał do rysowania.

A przecież to tak przyjemna rozrywka, tak rozwijająca czynność! Małe rączki ćwiczą sprawność, główka też pracuje;), maluch poznaje kolory, zwierzęta. Są i zagadki, małe zadania-wyzwania sprawdzające spostrzegawczość, propozycje działań doskonalące precyzję. Może ktoś zastanawiać się, czy to nie za wcześnie, ale wiadomo, że pierwsze takie próby to raczej zabawa, a do tego - trening czyni mistrza! Aby w przedszkolu zadania w książeczkach nie frustrowały (przeżywaliśmy to w tym roku z Młodszą...), warto wcześniej zacząć oswajać z rozmaitymi ćwiczeniami.

Zaletą tej pozycji są też rozmiary - a wspominając o nich, myślę o wszystkich gabarytach;) Zdecydowanie nie dla maluchów są niewielkie książeczki z malutkimi rysuneczkami - najmłodsi działają z rozmachem, kolorują od serca;), zatem takie większe rozmiarowo obrazki są najlepszą propozycją. Poza tym taka młodzież;) działa szybko - niedługo trwa praca nad jednym rysunkiem, na ogół jest chęć do dalszej twórczości plastycznej. Standardowe kolorowanki to kilkanaście, maksymalnie nieco ponad dwadzieścia stron. Tu mamy ich aż 160! Jak widać na zdjęciach zawartości, rysunek sąsiaduje z białą stroną, którą możemy wykorzystać do swobodnej działalności plastycznej. 

Sympatycznym pomysłem jest swego rodzaju podpowiedzi zawarte na stronach kolorowanki. Najmłodszych ucieszą barwne akcenty, mogą naśladować dobór kolorów, może to być też okazja do utrwalenia ich nazw. Dla małych miłośników łamania główek;) autorzy przygotowali mnóstwo ciekawych zadań odpowiadających zainteresowaniom i możliwościom maluchów - muszą zatem dorysować buźkę czy zgubione płatki kwiatu, ozdobić skorupę żółwia wzorkiem, narysować piękne, duże ucho słonia... Elementy ilustracji narysowane przerywanymi liniami zachęcają do kreślenia linii po śladzie, wykonanie innych poleceń to pierwsza lekcja matematyki;) A do tego w książce znajdziemy stronę z naklejkami - radość dla każdego malucha!

W dobrej cenie, z ciekawą zawartością, z zadaniami dostosowanymi do możliwości maluszków książka "Fisher Price Przygody z kredką. Kolorowanki i zadania" jest świetną pozycją rozwijającą umiejętności najmłodszych i dostarczającą wiele radości. 

Polecam
Katarzyna


Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Olesiejuk
Oprawa: broszurowa
Liczba stron: 160
Format: 20x27 cm
ISBN:  978-83-274-6156-8Książkę można kupić w sklepie internetowym www.swiatksiazki.pl. Znajduje się tam cała, dostępna aktualnie oferta Wydawnictwa Olesiejuk, a rabaty bardzo często osiągają 30%. Książki zamówione przez sklep internetowy można bezpłatnie odbierać w sieci sklepów Księgarnie Świat Książki na terenie całej Polski.

Komentarze