"Tajemnicze kolorowanki" - kolorowanie i "wartości dodane";)Pani naszej pierwszoklasistki stara się urozmaicać lekcje na wszelkie sposoby - wiadomo, że niesztampowe zadania przykuwają uwagę, wciągają, intrygują. Gdy zadanie jest pomysłowe, to i do lekcji nie trzeba zaganiać;), i wiedza sama wchodzi do głowy!:) Dlatego też Starsza przynosi rozmaite "wesołe karteczki" lub "mądre główki", jej zeszyty są pełne wklejonych karteczek z ćwiczeniami utrwalającymi zdobyte wiadomości, ale na pierwszy rzut oka;) to zgadywanki, kolorowanki, łamigłówki, szarady.

Wspominam o tym dlatego, że nowe publikacje Wydawnictwa Wilga z serii "Tajemnicze kolorowanki" przypominają mi podręczniki czy dodatkowe zadania, które córki (bo i młodsza w zerówce też miewa uzupełniające prace;)). I od razu dodam, że są to nawet lepsze;) propozycje, bo jednak na podręcznikach i lekturach ciąży odium obowiązku, przymusu, a po tego typu pozycje dzieciaki sięgają z entuzjazmem i wielką radością. 

Wczoraj Starsza uczyła siostrę liczyć;) Wybrała klasyczną metodę: "Repetitio est mater studiorum";), zatem Młodsza nieco się zniechęciła już przy dwudziestu, więc nieletnia nauczycielka wymyśliła, że zmotywuje uczennicę zachętą: "Chcesz, to cię nauczę liczyć do stu, będziesz mogła się pochwalić Marcinowi". Perspektywa zaimponowania ulubionemu koledze podziałała i lekcja potoczyła się już gładko:) Jeśli jednak chcemy utrwalić kolejność jeszcze większych liczb, wówczas pomoże nam tytuł "Połącz kropki. Podróże" - fantastyczna okazja, by poćwiczyć precyzję, małą motorykę (wcale nie tak łatwo te proste linie kreślić i trening jest naprawdę wskazany), ale też to lekcja matematyki i geografii, bo łącząc punkty tworzymy krajobrazy, budynki, obiekty z rozmaitych zakątków świata.

Fanów wyszukiwanek nie rozczaruje pozycja "Szukaj i znajdź. Zwierzęta". Przedstawicieli fauny spotkamy w ich naturalnym środowisku, zatem czeka nas trochę podróży. Choć nie zawsze - są i inne lokalizacje, na przykład "Cyrk w mieście", który - zaręczamy! - nie rozczaruje walczących z tego typu rozrywkami - bo jest to pełen detali rysunek pokazujący miasto wręcz opanowane przez rozmaite zwierzęta. A potem odwiedzimy dżunglę, głębie oceanu, las, pustynię, sawannę, spotkamy zwierzęta gospodarskie, żyjące na biegunach i w górach, a "na deser" - kosmiczne okazy fauny;) 

Polecamy też gorąco drugą pozycję dla fanów przyrody - "Baw się liczbami. Zwierzęta". Trzeba będzie przygotować kredki - nieco więcej odcieni niż standardowe dwanaście bardzo by się przydało - ale warto, bo efekty zachwycą każdego. To też okazja do ćwiczenia precyzji, a odpowiednie pokolorowanie będzie wymagało skupienia i cierpliwości. A potem możemy pochwalić się imponującymi portretami tygrysa, kameleona, lwa, lisa, pawia... Długo by wymieniać!

I jeszcze jedna bardzo ciekawa propozycja. Mój typ numer jeden, choć przyznaję, że tak o włos prześcignęła rywalki w wyścigu o tytuł ulubionej;) Pomysł jest niebanalny - "Złam ten szyfr" to kolorowanki, którym musimy dodać barw. Ale nie tylko kredki pójdą w ruch - trzeba będzie też wytężyć szare komórki;) Obrazki musimy pokolorować zgodnie z zamysłem autorek, a zabawa ta sprawi, że wiadomości z wielu dziedzin usystematyzują się nam, a pewni i wzbogacimy naszą wiedzę (nawet w przypadku starszaków ma miejsce taka sytuacja, bo przyznam, że o węzłach żeglarskich miałam raczej blade pojęcie). Każdy rysunek to nowy szyfr i inna dziedzina wiedzy - matematyka, przyroda, muzyka, przepisy drogowe, kulinaria... Studiuję te szyfry "na sucho" i mam z tego mnóstwo przyjemności, a połączone działanie - odnajdywanie odpowiedzi i kolorowanie jest z pewnością jeszcze milsze (widzę to po zaangażowaniu Starszej;)), no i pamiętajmy, że taka integracja znakomicie utrwala poznawane treści, nie sposób po ukończeniu rysunku nie pamiętać nazw zbóż, tradycyjnych potraw różnych narodów,  nazw walut, a nawet nazwy pierwiastków i związków chemicznych!

Świetne pozycje w rewelacyjnej cenie, polecamy rodzinnie i gorąco!
Katarzyna i dziewczynki
"Tajemnicze kolorowanki. Złam ten szyfr"
Autor: Aurelie Desfour
Ilustrator: Alice Turquois
Wydawnictwo: Wilga
Oprawa: miękka
Liczba stron: 32
Format: 21x29,5 cm
ISBN: 978-83-280-4248-3


"Tajemnicze kolorowanki. Szukaj i znajdź. Zwierzęta"
Autorzy: Mickael, Patino, Brana
Wydawnictwo: Wilga
Oprawa: miękka
Liczba stron: 32
Format: 21x29,5 cm
ISBN: 978-83-280-4250-6

"Tajemnicze kolorowanki. Baw się liczbami. Zwierzęta"
Autor: Fred Kucia
Wydawnictwo: Wilga
Oprawa: miękka
Liczba stron: 32
Format: 21x29,5 cm
ISBN:  978-83-280-4249-0

"Tajemnicze kolorowanki. Połącz kropki. Podróże"
Autor: Nicole Colas des Francs
Wydawnictwo: Wilga
Oprawa: miękka
Liczba stron: 32
Format: 21x29,5 cm
ISBN: 978-83-280-4247-6
Komentarze