"Pudełko pełne kotów" - gratka dla zwierzolubów:)


"Nasza" pani weterynarz zawsze przy okazji wizyt u niej (jako że mamy trzy czworonogi bywamy tam dość często;)) dzieli się rozmaitymi historiami ze swej praktyki lekarskiej. Chłoniemy je jak gąbka;) - cóż dziwnego - posiadając taki zwierzyniec musimy być zwierzolubami;) To właśnie taka zaskakująca prawidłowość - kiedyś w ogóle nie zwracaliśmy uwagi na psy, na tyle były nam obojętne, że nawet nie zarejestrowaliśmy, że wujek ma psa takiej samej rasy jak nasza pupilka! Był z nim cztery lata wcześniej, ale nikomu się wówczas nie śniło, że i my psa mieć będziemy, więc zapamiętaliśmy jedynie, że był dość rozbrykanym podopiecznym (może gdyby rasa nam zapadła w pamięć, to innego wyboru dokonalibyśmy, parę kwiatków, par butów, podkładek pod myszkę, kredek i spinek do włosów udałoby się ocalić...;)).

Co innego teraz! Każdy pies budzi cieplejsze uczucia, mamy sporo "psich" znajomości, bo na spacerach trzeba się obwąchać (to czworonogi;)), zatem właściciele mogą wymienić parę słów (albo o wiele więcej:)). Wszelkie historie o psotach i nadzwyczajnych umiejętnościach, przyzwyczajeniach i zdrowotnych problemach są na porządku dziennym - tak jak mamy na placu zabaw wymieniają się takimi opowieściami, tak i "psiarze" nie stronią od dzielenia się doświadczeniami.

A przecież mamy jeszcze dwa koty! Kociarze to jeszcze bardziej zakręcona na punkcie swoich pupili "sekta";) Koty wyprowadzane na spacer widuje się zdecydowanie rzadziej, ale okazji do wymiany opowieści o perypetiach z pupilami związanych jest wiele. Ale rzecz jasna doświadczenia doktora Wojtka, ubrane w literacką formę przez autorkę, Barbarę Gawryluk, to pozycja, która zaciekawi treścią, przekaże ważne kwestie dotyczące opieki nad zwierzętami, wzruszy, rozbawi, no i rzecz jasna obudzi apetyt na więcej! 

Ci szczęśliwcy, którzy nie znają pierwszej części "Kliniki zdrowego chomika" zatytułowanej "Bazylia", z radością uzupełnią ten brak - my będziemy wracać do obu części tej serii i czekać na kolejną!

Każde z opowiadań to nowa historia, w której pojawiają się dobrze znani bohaterowie - doktor Wojtek, redaktorzy Radia Kraków. Ale akcja wydarzeń rozgrywa się nie tylko w radiowym studio, autorka ma wiele pomysłów, by urozmaicić i tak już przecież ciekawe - z racji tematu - opowieści. Zdarza się, że potrzebującego pomocy zwierzaka spotkać w drodze do pracy ("Chrobry"), czasem takie wsparcie okaże się niezbędne pracującemu czworonogowi ("Tajfun"). Dyżur weterynaryjny czasem się przedłuży, bo jak odmówić ratunku w kryzysowej sytuacji?! ("Pola") 

Praca weterynarza to nie tylko kontakty z tymi najpopularniejszymi naszymi towarzyszami - psami czy kotami. Pan Wojtek równie profesjonalnie pomaga słoniowi Kacprowi (to okazja do zaakcentowania sprzeciwu wobec wykorzystywania zwierząt w cyrkach - na szczęście akcja ta przynosi efekty i takich przypadków jest coraz mniej), jak i wężowi zbożowemu, chętnie opowiada o swoich doświadczeniach i swoich przyjaciołach ze świata fauny - choćby o koniu wraz z którym bierze udział w rekonstrukcjach ("Patrol").

Trzy pozostałe teksty poruszają temat odpowiedzialności za zwierzęta -  tytułowa historia opowiada o podrzuconych pod siedzibę radia malutkich kotach. "Alma i King" to także opowieść o brzydkim zwyczaju pozbywania się zwierząt, gdy jakieś "okoliczności" kogoś do tego "zmuszają"... Niestety, czas kanikuły owocuje plagą takich zachowań... Niemiłe skutki mają też "mody", które każą snobom wybierać zwierzęta, które są "na topie", nie zważając na ich potrzeby, wymagania, specyfikę danej rasy. Często się potem zdarza, że rozczarowani problemami właściciele szybko pozbywają się pupila. A przecież drugie opowiadanie umieszczone w tej książce - "Jodie i Fąfel" - przekonuje, że można postąpić inaczej. 

Sympatyczne i wciągające opowieści pokazują grono osób kochających zwierzęta i troszczących się o nie - miło o nich czytać, warto też brać z nich przykład.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Pudełko pełne kotów"
Autor: Barbara Gawryluk
Ilustrator: Joanna Rusinek
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 64
Format: 22,7x17,2 cm
ISBN: 978-83-7672-506-2Komentarze

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)