"Jak dzieci zmieniają świat?" - niezbędnik dla ciekawskich najmłodszych;)
Najmłodszych intryguje mnóstwo spraw - zadają wiele pytań, dociekają, analizują... Aż czasem żal, nam starszakom, że już jakoś mniej refleksyjnie podchodzimy do rzeczywistości. To, co przyjmujemy jako rzecz naturalną, najmłodszych zastanawia i prowokuje do stawiania pytań, które poszerzają wiedzę - często i dorosłych, bo przyznać trzeba, że nie zawsze wątpliwości dziewczyn potrafimy od razu rozwiać, w jednych dziedzinach czujemy się pewniej, inne to nasza Achillesowa pięta, sięgamy zatem do różnych źródeł, by zdobyć potrzebne wiadomości. A niekiedy po prostu córki namnożą tyle pytań, że w końcu mam siłę tylko odpowiedzieć: "Nie wiem", tak, przyznaję - poddaję się, zwłaszcza gdy mam wrażenie, że to pytanie to taka sztuka dla sztuki. Myślę, że w takiej sytuacji dobrze jest podsunąć książkę autorstwa Katarzyny Sowuli, bo poruszone w niej tematy idealnie trafiają w zainteresowania młodych, ciekawskich osóbek;)

Bardzo obiecujący tytuł kryje w sobie niezwykle ciekawe wiadomości z przeróżnych dziedzin. Każda dorosła osoba zdaje sobie doskonale sprawę z faktu, iż pojawienie się dziecka przewartościowuje różne kwestie, stawia na głowie dom i porządek dnia, powoduje zmianę planów... "Przez" dzieci i dzięki dzieciom dzieje się wiele - często to właśnie one są siłą napędową przeróżnych zjawisk, rozwoju wielu gałęzi przemysłu, zmian w zwyczajach... Dlatego tytułowe pytanie "Jak dzieci zmieniają świat?" zostało w tej pozycji potraktowane bardzo szeroko i wieloaspektowo.

A i same niezwykłe dzieciaki, które faktycznie mają na swoim koncie niecodzienne osiągnięcia, również zostały przez autorkę sportretowane. Na pewno wiadomości o niektórych małych geniuszach będą dla czytelnika zaskoczeniem, zresztą jak i rozmaite ciekawostki przywołane przez Katarzynę Sowulę - taki niebanalny dobór treści, niebędący powieleniem rozmaitych opracowań to klucz do zaintrygowania tematem. 

A jako że wiadomo, iż lepiej przyswajamy treści, które w jakiś sposób poznamy empirycznie, zatem ciekawostkom towarzysza rozmaite zadania - łamigłówki, labirynty, ćwiczenia twórcze, zachęta do wspólnego podjęcia jakichś działań - razem z bliskim czy też koleżankami, kolegami. Owocem tych przedsięwzięć będzie lepsze poznanie dziejów rodziny, zdarzeń z naszej prywatnej, rodzinnej historii, ale też wiadomości o przeszłości regionu, kraju. To pomysłowe i wartościowe uzupełnienie przedstawionych treści. 

Autorka proponuje poszerzenie wiedzy dzięki sięgnięciu do rozmaitych źródeł - książek, zasobów sieci internetowej, namawia do rozmów z rodzicami, dziadkami. I choć, jak wspomniałam, czasem się odżegnuję od odpowiadania na niekończące się pytania (od razu kajam się i tłumaczę, że nie dzieje się to zbyt często...;)), to takimi wspomnieniami każdy chyba podzieli się z przyjemnością, babciom i dziadkom będzie miło być taką skarbnicą wiedzy dla najmłodszych.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Jak dzieci zmieniają świat?"
Autor: Katarzyna Sowula
Ilustrator: Katarzyna Kołodziej
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 128
Format: 20,5x25,8 cm
ISBN: 978-83-10-13159-1Komentarze