"Opowiedz mnie" - do dzieła, młodzi bajarze!:)
Książki najczęściej proszą nas - nie wprost, w "książkowych myślach" - Przeczytaj mnie! Zachęcają nas nazwiskiem autora, intrygującą okładką, ciekawymi ilustracjami. Ta pozycja też takie zaproszenia do nas z pewnością wysyła, ale zwraca się też i bezpośrednio - zaprasza tytułem: "Opowiedz mnie". Nie wahajcie się, zaakceptujcie tę propozycję, bo czeka na Was niezwykła przygoda, mnóstwo perypetii, niecodzienne doświadczenia, wiele spotkań i radosny finał.

Czy to dobry pomysł, by najmłodsi wymyślali bajkę? Nam wydaje się świetny i bardzo trafny. Z naszych doświadczeń wynika, że snucie historii, tworzenie wątków, kreowanie fabuły do doskonała rozrywka dla młodych osóbek;) U nas pasję tę rozpoczęły "kości opowieści", potem Młodsza wpadła na pomysł, że można do tego celu użyć kartoników z obrazkami z popularnego czasopisma dla dzieci. A jako że tych obrazków przybywa, zatem i nasze historie potrafią rozrastać się do niebywałych rozmiarów;) 

Dzięki takiej zabawie w opowiadania rozwija się kreatywność najmłodszych, wzbogaca się słownictwo. Mały opowiadacz uczy się budować zdania, ujmować swoje myśli w ciekawą formę, opisywać i opowiadać, tworzyć fabułę, wymyślać i portretować postaci. Gdy opowieść nieco się gmatwa, dorośli mogą ją naprostować, podsunąć jakąś sugestię odnośnie jej przebiegu. 

Można zatem bawić się w ten sposób bazując na różnorodnym materiale. Wadą naszych historii jest ich zupełna dowolność. Czasem może być to inspirujące, ale najczęściej jednak nie jest łatwo z otrzymanych rysunków na kostkach stworzyć pasjonującą historię, ba - czasem jej sens gdzieś po drodze nam ginie...;) Trudno też wypośrodkować liczbę komponentów - zbyt mało owocuje nieco kulawą fabułą, gdy z kolei jest ich za dużo, wówczas gubimy się w relacjach, zdarzeniach.  

Nie grozi nam taka sytuacja, jeśli skorzystamy z propozycji Madaleny Matoso, autorki "Opowiedz mnie". Tu elementy pojawiają się w przemyślanej kolejności, tak aby dziecięca chęć tworzenia nie napotkała na przeszkody nie do pokonania. By dodać opowieść niezwykłości, zaserwowane opcje są niebanalne, bardzo różnorodne. Budzą pozytywne emocje, wywołują uśmiech na twarzach, zaskakują. Znajdziemy tu wamip-kota;), małpkę-kosmonautkę, pana rybę-wędkarza, zaproponowane nam pojazdy to dwugłowy smok, słoń, karoca z dyni zaprzężona w jednorożce, psi zaprzęg, piękny galeon... Opary czarodziejskiej mgły przenoszą nas w przedziwne miejsca, znajdujemy skrzynie z oryginalną zawartością, groźnych przeciwników zamieniamy w sympatyczne postacie. 

Każda rozkładówka to nowy etap naszej opowieści - dokonujemy wyboru spośród pięciu propozycji, umieszczone w ramce pytania zachęcają nas do szczegółowego przedstawienia tej części historii - i odwracamy stronę, by snuć się dalej. Możemy trzymać się stylistyki zasugerowanej przez wybraną na początku postać lub dowolnie przeplatać elementy z różnych kręgów tematycznych. Nasza opowieść za każdym razem może być inna! (Na okładce książki czytamy, że oferuje ona ponad trzy biliony bajkowych kombinacji!)

Można opowiadać także wspólnie - z rodzicami, dziadkami, siostrą, choć z naszych doświadczeń wynika, że trudno się dzielić swoją wizją i Młodsza sugeruje - "A może lepiej wybierz to?";) - i w zasadzie przejmuje stery opowieści:) Taka to wciągająca propozycja - "Opowiedz mnie"!:)

Polecamy
Katarzyna i Młodsza


"Opowiedz mnie"
Autor, ilustrator: Madalena Matoso
Wydawnictwo: Babaryba
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Format: 24cm x 30,5cm
ISBN: 978-83-62965-48-9

Komentarze