"12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach" - istotne kwestie ciekawie przedstawioneCzasem tak niepostrzeżenie mijają nam dni, że ze zdziwieniem odkrywamy - "To już święta!", "Lato się kończy", "Kolejny rok minął" - zaabsorbowani pracą, szkołą, zajęciami, ocenami i kolejnymi celami jakoś pomijamy to, co najistotniejsze - budowanie relacje, tworzenie więzi, bycie człowiekiem żyjącym według ustalonych zasad. Niedobrze się dzieje, gdy wartości schodzą na dalszy plan, a przecież tak bywa, bo czasu mało, obowiązków dużo, temat niełatwy... 

Ale właśnie tym bardziej trzeba go poruszać! Wsparciem i inspiracją do rozmów, dyskusji, przemyśleń czy modyfikacji swego zachowania mogą stać się historie zawarte w książce "12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach". Długi tytuł przywołuje wiele aspektów tej lektury - rzeczywiście, są to ważne opowieści, bo i uczucia są niezwykle istotnym elementem naszej codzienności, a wartości nadają właściwy kierunek naszym poczynaniom. Przyznam, że i kwestia autorstwa była dla nas niezwykle ważna (niestety, zdarza się, iż książki tłumaczone, obcych autorów rozczarowują doborem problemów, abstrakcyjnością realiów, naginaniem przedstawionych wydarzeń do założonej tezy). 

Dwanaścioro pisarzy, których opowiadania znajdziemy w tej książce, to autorzy dobrze znani, a nawet bardzo dobrze znani - i lubiani. Co ważne - są to historie nieoczywiste. Może jedynie ta pierwsza, o oczekiwaniu na narodziny braciszka, toczy się nieco przewidywalnie, spokojnie i "znajomo", choć i tu modelinowe ludki ubarwiają opowieść, ale pozostałe opowiadania zaskakują, intrygują i wciągają doborem postaci, pomysłem na przybliżenie najmłodszym danego tematu, niebanalnym jego ujęciem. Ważne przesłanie wynikające z tych historii tym lepiej zapadnie w pamięć, bo bohaterowie tych niedługich opowiadań dają się dobrze poznać, polubić, udzielają się nam ich emocje, a w lekturę wpisane są przerwy, gdyż nie sposób nie porozmawiać, o tym, co się przeczytało, usłyszało. 

To opowiadania dla każdego, bo bohaterami są i dziewczynki, i chłopcy, współczesne, aktualne sprawy są bliskie i ważne dla odbiorców. W zamyśle lektura przeznaczona jest dla dzieci od sześciu lat (bo choć wspominałam, że są "niedługie", to jednak nawet po kilkanaście stron zajmują, zatem młodszym trudno byłoby skupić się na taki czas), ale i starszym się spodobają, bo tematyka ich jest uniwersalna, a sposób przedstawienia problemów frapujący i skłaniający do refleksji.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

"12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach"
Autorzy: Irena Landau, Natalia Usenko, Anna Onichimowska, Eliza Piotrowska, Joanna Krzyżanek, , Anna Sójka, Maria Ewa Letki, Liliana Fabisińska, Agnieszka Frączek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Paweł Beręsewicz, Marcin Przewoźniak 
Ilustrator: Eluta Kidacka
Wydawnictwo: CED
Oprawa: twarda
Liczba stron: 128
Format: 20,5x26 cm
ISBN: 978-83-271-0252-2Komentarze