"Dobranocki na pogodę i niepogodę" - najpiękniejsze opowieści na dobry senSamo słowo "dobranocka" wywołuje masę miłych skojarzeń (nawet jeśli są to telewizyjne reminiscencje z dzieciństwa "przed wiekami" o dziesięciominutowych bajeczkach w dni powszednie i aż półgodzinnych w "wolne dni" - bo o weekendach się wówczas nie słyszało;)). Do tego na pierwszy rzut oka widać, że za ilustracje odpowiada pani Magdalena Kozieł-Nowak - autorka nowych wizerunków dzieciaków z Bullerbyn, teatrzykowych postaci do tekstów Brzechwy i mnóstwa, mnóstwa innych zachwycających prac, które bardzo cieszą nasze oczy. Poniżej - kilka przykładów, na stronie pani Magdy - więcej, a w samej książce... ogrom!;) I wszystkie takie urokliwe i sympatyczne:) 

A gdy zajrzymy do środka, to okaże się, że i za teksty odpowiada zacne grono autorów! Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Barbara Kosmowska, Beata Ostrowicka, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Agnieszka Tyszka, pan "od Ciumków", pani "od Basi", twórczyni Florki... Same znane, lubiane osoby z kręgu literatury dla młodych odbiorców. 

Pierwszy tekst przenosi nas nieco w przeszłość, bo jego autorką jest Maria Łastowiecka. Opowiadanie "Kto kiedy zasypia" o trojgu leśnych przyjaciół pragnących stworzyć zespół muzyczny pewnie części starszaków jest znane, niegdyś ukazało się w serii "Poczytaj mi, mamo". Ale jest bardzo sympatyczne i zabawne, na pewno potwierdzą to najmłodsi, zatem przypomnienie go to zdecydowanie dobry pomysł. A potem wkraczamy już w świat zupełnie nowych dobranocek - opowieści autorów obecnie tworzących. Tu nie ma miejsca na spodziewane zakończenia - to znaczy  wiem, mamy nadzieję, że na końcu czeka nas happy end;), ale jak też losy postaci się potoczą, co je spotka, jakie niesamowite przygody staną się ich udziałem - o, to zagadka i tajemnica! 

Będziemy zatem towarzyszyć perypetiom zwierzęcych bohaterów i rówieśników małych odbiorców. Czasem realia będą bardzo współczesne, choć zdarzy się i opowieść rozgrywająca się na królewskim dworze. Nie zabraknie magii i niezwykłych wydarzeń, a wszystkie opowieści zaskoczą, poprawią humor (często niezwykle skutecznie!), choć trzeba przyznać, że tytułowe hasło "dobranocka" jest jak najbardziej realizowane przez autorów - zebrane w tym tomie opowiadania wprowadzają w świat marzeń, snu, w łagodny, uspokajający nastrój. Młodsza potwierdza, że znakomicie się w roli dobranocnych opowieści sprawdzają - bo nie usłyszała, niestety, wszystkich zakończeń;) Już planujemy wcześniejszą, powtórną lekturą. 

To piękna i niebanalna książka, pokazująca, że autorzy tworząc i "na zadany temat" potrafią zaintrygować, zaskoczyć czytelnika, ba - niejednokrotnie chciałoby się, by ta opowieść była kontynuowana, a bohaterowie dali się poznać jeszcze w innych równie ciekawych historiach. 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Dobranocki na pogodę i niepogodę"
Autor: Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Barbara Kosmowska, Beata Ostrowicka, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Agnieszka Tyszka
Ilustrator: Magdalena Kozieł-Nowak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: miękka
Liczba stron: 224
Format: 19,5x25,4, cm
ISBN: 978-83-10-13264-2


Komentarze